IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейската схема за борба с младежката безработица не оправдава очакванията

Сметната палата на ЕС препоръчва държавите да прегледат разходите за изпълнение на програмата и да определят нови мерки за изпълнението ѝ

14:34 | 04.04.17 г. 2
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Одит на Европейската сметна палата установява, че схемата на Европейския съюз (ЕС) "Младежка гаранция", чиято цел е да подпомага млади хора без работа, квалификация или образование, е постигнала ограничен напредък, а резултатите от нейното прилагане не оправдават първоначалните очаквания.

Това се посочва в доклад на институцията, изготвен от представителя на България Илиана Иванова.

По силата на тази схема държавите от ЕС трябва да направят необходимото всички млади хора да получават качествени предложения за работа, продължаване на образованието, професионална практика или стаж в срок от четири месеца след напускане системата на образованието или ако са останали безработни.

Съветът на ЕС е създал Инициативата за младежка заетост с одобрен бюджет от 6,4 млрд. евро, за да се увеличи финансовата подкрепа за най-засегнатите региони и хора.

За изготвянето на доклада представители на палатата са посетили Ирландия, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Португалия и Словакия.

Констатации

Тези държави са постигнали известен напредък в изпълнението на схемата, но нито една от тях все още не е направила необходимото всички неработещи и неучещи да получат възможност за приемане на предложение в рамките на четири месеца, констатира се в доклада на Илиана Иванова.

В средата на 2016 г. в ЕС все още има над 4 млн. безработни на възраст под 25 години, посочва тя.

Според автора на документа отговорните за приемането на политиките трябва да направят така, че програмите в помощ на младите хора да не дават напразни надежди.

Докладът отчита, че не е възможно да се обхванат всички безработни млади хора само със средствата от бюджета на ЕС. Отбелязва се липса на стратегии с ясно определени междинни и крайни цели за достигане до всички, които се нуждаят от предложения за работа, образование или обучение. Държавите от ЕС не са оценили общия размер на разходите и финансирането, с което разполагат.

Незадоволителното качество на предоставените данни затруднява оценката на резултатите, посочва се в документа.

Проверката на Инициативата за младежка заетост показва, че не е извършена достатъчно задълбочена оценка за определяне на целевата група, съществува опасност финансирането от ЕС просто да замени националното финансиране, вместо да се добави към него, както и че незадоволителното качество на данните затруднява измерването на отчетените резултати, които са под очакванията.

Европейската сметна палата заключава, че Инициативата за младежка заетост е постигнала ограничен принос в посетените държави.

                                                 Равнище на младежка безработица по държави членки през юни 2016 г. (под 25 години)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 22:23 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

2
rate up comment 6 rate down comment 0
Jay Gould
преди 7 години
С Концепции и Инициативи не става, както не стана и с Тезисите на другаря Живков от 1987 г. Освен гръмки заглавия и тичащи след чиновниците журналисти, няма друг ефект и никога не е имало в човешката история. Докато не се ограничи бюрокрацията и не се намалят регулаторните режими (мисия невъзможна защото чиновниците ще са против, а те плащат на медиите за ''медийно отразяване'') нищо няма да се получи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 1
khao
преди 7 години
аз не разбрах, сега къв точно е проблема ? разбрах само че искате да преразпределята пак едни пари!младежката безработица ... или демографската криза заради която вдигаме пенсионната възраст ? е проблема?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още