IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономист: Фрагментацията на световния паричен ред е неизбежна

Няма кой да измести долара макар прекомерната зависимост от него да е рискова, каза Алисия Гарсия-Хереро, главен икономист в Natixis за Азия

19:32 | 19.04.22 г. 1
Икономист: Фрагментацията на световния паричен ред е неизбежна

Има риск от фрагментиране на международната финансова система, но предупрежденията на МВФ за долара са пресилени. Валута, която не е конвертируема, не може да се конкурира с долара или йената, защото това би било твърде рисково за инвеститорите. Това мнение изрази в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria Алисия Гарсия-Хереро, главен икономист в Natixis за Азиатско-Тихоокеанския регион.

„Фрагментация може да се случи – една част от света, водена от Китай, може да създаде зона за неконвертируеми валути в опозиция на останалия свят. Но няма инвеститори, които биха навлезли в такава среда, ако не са принудени от санкции или други причини да се освободят от долара“, смята тя.

Според нея най-добрият вариант за света е една глобална и отворена финансова система, но това вече става невъзможно заради геополитически сътресения. „Войната в Украйна е пример колко бързо една страна може да излезе от световната финансова инфраструктура, търсейки подкрепа другаде чрез юана например“, посочи Алисия Гарсия-Хереро.

Тя обаче призна, че прекомерната зависимост от долара е рискова, тъй като САЩ имат големи дългове.

„Има много страни, които са силно зависими от долара – много от държавите в Персийския залив, както и развиващите се страни. В бъдеще ще имаме нужда от валута като еврото, която да предостави алтернатива на долара. Не е нужно да има от тотално съперничество между двете – както например рублата и юанът, които се опитват да унищожат долара“, коментира икономистът.

Алисия Гарсия-Хереро подчерта, че финансови кризи, свързани с долара, причиняват огромни щети на световната икономика. „Затова ще имаме нужда от повече валути, които са достатъчно ликвидни, за да запазят стойността си и инвеститорите да могат да инвестират в други валути освен долара“, смята тя, но не очаква това да се случи скоро.

Гарсия-Хереро е категорична, че скоро няма да видим края на долара. „В момента всяка неконвертируема валута като юана ще бъде разглеждана като по-рискова, тъй като светът ще бъде много по-малко глобализиран. Веригите на доставки ще бъдат по-малки и по-регионални и ще има много по-малка нужда от валутите на развиващите се държави в сравнение с доминиращите сега долар, евро и йена“, аргументира се икономистът.

Ще може ли МВФ да осигури глобална финансова стабилност срещу задаващата се криза? В състояние ли е Фондът да се справи с шок като войната в Украйна?

Целия материал може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости от предаването "В развитие" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:08 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 2
Иван Митев
преди 2 години
Сега държавите прилагат създаващ щети метод за емитиране на пари. Неправилното държавно поведение е водещата причина за щети. Финансовата грешка сътворява инфлация. Централната банка няма капацитет за устойчиво прекратяване на инфлация. Тъй като е разкрита водещата причина, сегашната национална инфлация е възможен за разрешаване държавен проблем. При запазване на финансовата грешка, в съответната държава трудностите се увеличават. Жителите на тази държава са със съдби на жертви. За да отложи държавния стопански крах, правителството взима заеми за да плати щети от финансовата слабост. Ресурсите за противодействие срещу щети са ограничени. Постижимо е подобрение. В съответната държава, след прекратяване на създаващия щети метод за емитиране на пари е възможен стабилен обществен прогрес.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още