IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

МВФ отново обръща внимание на търговските политики на Китай

Ще се разгледат всички дебалансиращи ефекти на държавните субсидии по време на редицата срещи, като дебатите неминуемо ще засегнат азиатската държава

17:00 | 14.10.18 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Китайският президент Си Дзинпин. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Китайският президент Си Дзинпин. Снимка: Ройтерс

Три дни преди преди американският президент Доналд Тръмп да встъпи в длъжност през януари 2017 г., китайският държавен глава Си Дзинпин описа Пекин като шампион и защитник на глобализацията на Световния икономически форум в Давос, на фона на нарастващите опасения от търговския протекционизъм на азиатската страна, предава Ройтерс.

Няколко месеца по-късно, когато Дзинпин стартира форума, отразяващ мащабния проект на Китай „Един пояс, един път“, глобалното влияние на страната нарасна. 

Но сега блясъкът на търговската и инвестиционна история на Пекин се срина сред канонадата от американски мита върху вносни китайски стоки, по-високите лихвени проценти и изтичането на капитал от развиващите се пазари, което заплашва да разруши глобалния икономически растеж.

По време на срещата на Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка в Бали, Индонезия, някои от тези настроения се проявиха открито.

„Струва ми се, че на запад мислят, че Китай по някакъв начин се е възползвала от системата“, заяви Чарлс Далара, бивш ръководител на Института за международни финанси, като добави: „Това ми напомня за образа, който Япония си изгради в същия този Запад през 80-те години на миналия век“.

Призивите за уточняване на правилата при световната търговия не идват единствено от лагера на Доналд Тръмп. Ръководителят на МВФ Кристин Лагард очерта през седмицата какви действия ще бъдат предприети, за да бъдат доволни всички.

„Ще се разгледат всички дебалансиращи ефекти на държавните субсидии с цел да се подобри прилагането на регулациите върху интелектуалната собственост и да се предприемат стъпки за гарантиране на ефективната конкуренция. Така ще се избегнат прекомерните пазарно-доминиращи позиции“, заяви Лагард по време на конференция в Бали.

Тя не обърна внимание конкретно на Китай, но тези точки са едни от основните въпроси, които администрацията на Тръмп изиска да бъдат разгледани.

„Трябва сериозно да се заемем с въпроса за свръхкапацитета на Китай. Ясно е, че това е един съществен проблем и трябва да бъде дискутиран“, заяви еврокомисарят по икономическите и финансови въпроси Пиер Московиси.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:51 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още