IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще се присъедини ли и Япония към AUKUS?

Пактът между Австралия, САЩ и Великобритания се формира заради амбициите на Великобритания за влияние на Изток, посочи доц. Евгений Кандиларов

11:25 | 29.09.21 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: "><span class="photo-source" style="color: rgb(88, 88, 88); font-size: 16px !important; line-height: 23px !important;">Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg</span></em></p>

Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Една от причините за новия пакт между Австралия, САЩ и Великобритания (AUKUS) е желанието на Лондон да си върне влиянието в Азия, където по традиция има интереси. Междувременно се наблюдава и възраждане на по-старото обединение между САЩ, Индия, Австралия и Япония, известно като QUAD, като основната цел е да се противодейства на Китай. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria доц. д-р Евгений Кандиларов, анализатор на процесите в Източна Азия и преподавател в Софийския университет Св. Климент Охридски".

„Не изключвам в бъдеще и Япония да се присъедини към AUKUS, защото от няколко години управляващите там се опитват да възстановят позициите на държавата и възможността й да участва в такива обединения. От 15 години Иран е по-скоро наблюдател в Шанхайската организация за сътрудничество и приемането й в обединението сега е ответна реакция на AUKUS“, посочи той.

Според доц. Кандиларов "втърдяването" на политиката на Китай спрямо частния бизнес в държавата и по-голямата централизация там е свързано с противопоставянето със САЩ.

„Северна Корея едва ли ще излезе "извън контрол", като да предприеме военни или нападателни действия, освен ако няма сериозни провокации, е мнението на анализатора. – Не мисля, че гледната точка на Северна Корея е нападателна. Още от самото начало, след края на Студената война и старта на тяхната ядрена програма, те са били в отбранителна позиция и защита на независимостта си и на действащия режим.“

Анализаторът на процесите в Източна Азия смята, че Тайван остава един от важните постове на САЩ, въпреки че двете държави нямат дипломатически отношения заради политиката на Китай в региона. „Все пак Тайван е един важен стратегически съюзник в евентуален далекоизточен конфликт", отбеляза Кандиларов.

Превръща ли се Индийско-Тихоокеанският регион в новия център на световната геополитика? Къде е мястото на Европа в различните политически пространства? Какво ще последва след приемането на Иран в Шанхайската организация за сътрудничество? Какво постига Северна Корея, която допусна преговори със Сеул при определени условия? Ще се стигне ли до военен конфликт в XXI век?

Цялото интервю може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria

Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да видите тук.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:51 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още