IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Търсят ли се политически решения за конфликта между Азербайджан и Армения?

Русия не търси сътрудничество с арменците, а интересът на Турция е в азерския петрол и природен газ, посочи причината за интернационализацията на кризата журнал

12:54 | 30.09.20 г.
<p>
	<span style="font-family: Roboto, sans-serif; font-size: 13px; font-style: italic;">Снимка: Bloomberg</span></p>

Снимка: Bloomberg

Възникването на конфликта между Азербайджан и Армения в Нагорни Карабах и въвличането на Турция в него е индикация за интернационализацията му, което е опасно явление. Това е мнението на журналиста Христо Петров, което той изрази в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

Той напомни, че конфликтът между двете страни тлее от години, но постоянно се възобновява.

Петров коментира част от причините за избухването му сега, включително информацията, че Турция вкарва наемници през Сирия в Азербайджан.

По думите на журналиста след политическата криза в Армения и с идването на власт на премиера Никол Пашинян за удивително кратко време - от 2018 г. насам, Русия се е превърнала в страна, която практически не е насочена към сътрудничество с арменците.

“В същото време Азербайджан е основен износител на петрол и природен газ, а от години върви близкото му сътрудничество с Турция”, коментира журналистът.

Според него вкарването на наемници като елемент от интернационализацията е опасно.

„Опасни са и медийните манипулации, които целят конфликтът да излезе от политическите и териториални рамки и да придобие религиозен аспект”, смята Петров.

Журналистът коментира позициите на Русия и САЩ спрямо конфликта, като посочи, че Москва вече е отправила призиви за мирен изход от него и едва ли ще се намеси, въпреки че има военна база в Армения.

“САЩ имат позиция за сдържане на напрежението и военните действия от двете страни. Те призоваха Турция да спре военната си намеса в конфликта”, отбеляза Христо Петров.

Той напомни, че интересите на Турция са чисто икономически, и посочи, че през страната преминават три основни газопровода с азербайджански газ.

“Ролята на Турция като фактор в Близкия изток се увеличава през последните години. Вижда се присъствието ѝ в сирийския конфликт, влиянието на Турция в Либия. В този контекст не е случайно самочувствието на страната и амбициите ѝ да бъде фактор и в Кавказ”, смята Петров.

Той прогнозира, че конфликтът между Азербайджан и Армения може да бъде потушен единствено ако се постигне отказ от чужда намеса в него и се търсят политически решения за утихването му.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на предаването “Бизнес старт” гледайте тук.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още