IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Виктор Орбан взе на мушка Вера Йоурова, нарекла страната му "болна демокрация"

Унгарският премиер поиска оставката на заместник-председателя на ЕК в писмо до Урсула фон дер Лайен

18:51 | 29.09.20 г. 3
<p>
	Унгарският премиер Виктор Орбан.&nbsp;<em>Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Унгарският премиер Виктор Орбан. Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Унгарският премиер Виктор Орбан поиска оставката на еврокомисаря за ценностите и прозрачността и заместник-председател на Европейската комисия (ЕК) Вера Йоурова, след като тя определи страната му като „болна демокрация“, съобщава Financial Times.

Орбан е отправил искането в писмо до председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен. В понеделник еврокомисарят за правосъдието Дидие Рейндерс предупреди, че нарушения на върховенството на закона засягат доверието между страните членки и вярата на инвеститорите в съдилищата на някои страни.

Комисията се готви да започне в сряда първия в историята си одит за представянето на всички 27 страни членки в области като независимост на съдебната система, корупция и свобода на медиите, а някои страни като Унгария може да бъдат изправени пред познати критики в оценките.

Искането на Орбан вдига залозите в седмицата на срещата на върха на ЕС, на която страните членки трябва да обсъдят предложения за обвързване на плащанията от бюджета със спазването на върховенството на закона. Правителството му заплаши да наложи вето на бюджетния механизъм в момент, когато Будапеща последователно подкопава независимостта на съдебната система и затвърждава контрола върху повечето медии.

Унгарският премиер обвини Йоурова в „директна политическа атака срещу демократично избраното правителство на Унгария“ в изказването й в интервю за „Шпигел“ от миналата седмица. Той допълни, че правителството ще „прекъсне всякакви двустранни контакти“ с Йоурова.

Комисията съобщи, че Фон дер Лайен работи в тясно сътрудничество с Йоурова по дневния ред за върховенството на закона и има „пълно доверие“ в нея. „Нашите притеснения за положението с върховенството на закона в Унгария са добре известни“, допълни изпълнителният орган на ЕС.

В интервю за FT от понеделник Рейндерс заяви, че е правилно ЕС да създаде съвместна програма на стойност 750 млрд. евро за набиране на средства за възстановяване на икономиките в съюза. Но тя трябва да е съчетана с придържане към принципите на върховенството на закона.

„Солидарността трябва да бъде оправдана, защото сме в един и същи съюз и защото съюзът се основава на ценности“, изтъкна той.

Дебатът за нарушаването на върховенството на закона в страни като Унгария и Полша затруднява приемането на следващия бюджет на ЕС и на възстановителния фонд заради несъгласия по механизма за обвързване на плащанията на европейски средства със спазването на принципите на ЕС.

Германското председателство на съюза направи предложения за т. нар. механизъм на върховенството на закона в понеделник, които веднага предизвикаха противопоставянето на редица страни от Северна Европа, както и на членове на Европейския парламент. Те твърдят, че предложенията са твърде меки. Дипломати попариха надеждите за пробив в краткосрочен план на срещата на върха на ЕС по-късно тази седмица. 

В понеделник Унгария и Полша отправиха ново предизвикателство към Комисията, като обявиха план за създаването на отделен институт за оценка на върховенството на закона в страните членки на ЕС.

Според унгарския външен министър Петер Сиярто инициативата ще гарантира, че страните няма „да бъдат вземани за глупаци“ и допълни, че докладът на Комисията, който трябва да бъде публикуван в сряда, вероятно ще е политическо изявление. Сиярто допълни, че Будапеща и Варшава са уморени от „някои западноевропейски политици, които ни използват като боксова круша“.

Унгария и Полша са първите мишени на дългогодишните дисциплинарни процедури по т. нар. „Член седем“ на ЕС за предполагаеми нарушения на европейските директиви и ценности.

Но процесът е смятан за беззъб, тъй като налагането на санкции като замразяване на правата за гласуване в ЕС изисква единодушие. Будапеща и Варшава заявиха, че ще се защитават взаимно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 2
nobel
преди 3 години
Много съм любопитен да ми посочите някоя демокрация в света, която на днешно време може да се нарече здрава. Може би България на Бойко?! Или най-великата от всички - Съединените щати? Е, за тях може, ако на следващите избори изберат Байдън. Ама ако не го изберат работата и там не е добре
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 2
дядя Вова
преди 3 години
Няма по-тоталитарно нещо от еврoгeйcките "ценности"...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 2
ing5rov
преди 3 години
"...еврокомисаря за ценностите и прозрачността и заместник-председател на Европейската комисия (ЕК) Вера Йоурова..."Вера Йоурова не е проблемът ... евро"ценностите" са проблемът !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още