IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как частичната автономия при роботите ще промени бизнес моделите

В бъдеще ще можем да се обадим на автомобила си и да го повикаме пред вратата на дома ни

14:45 | 24.07.17 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

През 2005 г. за роботизирани системи са похарчени 11 млрд. долара, като до 2025 г. се очаква тази сума да нарасне до 67 млрд. долара. Но отвъд тази невероятна история за растеж се очартава тенденция, където роботът не само изпълнява повтарящи се задачи, но и върви към частична автономия – промяна, която ще трансформира не само производството и логистиката, но и бизнес моделите и потребителското поведение, става ясно от анализ на технологичната компания Siemens AG. 

Преди приблизително четири десетилетия индустриалните роботи започнаха да трансформират производството. Със своите механични, програмируеми ръце те изпълняват задачи като заваряване, боядисване, вдигане и местене на предмети, всичко това базирано на повтаряемост на процесите. Днешните роботи изпълняват тези задачи и още много други – сглобяват автомобили, обезвреждат противопехотни мини, асистират в хирургически процедури, чистят.

The Boston Consulting Group прогнозира, че по целия свят до 2025 г. обемът на продажбите в сферата на роботиката ще надхвърли 67 млрд. долара, в сравнение с 11 млрд. долара през 2005 година.

Но самата автоматизация също се променя и експертите са единодушни, че следващата голяма стъпка ще бъде постепенното въвеждане на автономни системи. Това означава, че в не толкова далечното бъдеще роботите вече няма да изискват досадно програмиране.

Използвайки машинно „зрение”, датчици за движение, разпознаване на изображение и глас и усъвършенстван нов софтуер, те ще могат да се справят с все по-интелигентни задачи, като комуникират със средата и като се учат от нея, и по-специално от хората.

Понижаване на разходите

„Увеличението на производителността ще ускори растежа и ще подпомогне по-нататъшното намаляване на цените, убедени са в международната консултантска компания. – Докато един промишлен робот е струвал средно 150 хил. долара през 2010 г., цената се е понижила до 25 хил. долара през 2015 г. – 83% намаление само за пет години. И тенденцията продължава. Въпреки че разходите може да не се свият драстично през следващите години, те вероятно ще намалеят.”

Експертите са на мнение, че високотехнологичните компоненти, особено 3D-камерите, скоро ще са много по-евтини, което означава, че ще бъдат инсталирани във все повече роботи и това ще направи възможно извършването на много нови задачи, които преди това са изисквали скъпи устройства.

“Освен това разработването на алгоритми, с каквито в момента се занимават експертите на Siemens, може да намали разходите за създаване на нови роботизирани производствени клетки с 50%”, пресмятат специалистите 

Все по-гъвкави и прецизни

Компютрите стават все по-бързи и тяхното програмиране е все по-интелигентно. Затова експертите от The Boston Consulting Group посочват, че в резултат на това задачите, изпълнявани от роботите, ще се увеличат от 10% на 25% до 2025 година.

За пример те дават месопреработването, където клането на животни е изключително трудна задача за традиционните роботи, защото месото трябва да бъде нарязано в множество различни форми. Този проблем може да бъде разрешен със система , която „сканира” парчетата месо в 3D, предава тези данни на роботите и оптимално настройва техните остриета.

“Това е пример за това как роботите могат да станат по-гъвкави и прецизни – малка стъпка по дългия път към автономните системи, което допълнително ще увеличи обхвата на приложенията им в текстилната промишленост, селското стопанство, транспорта, здравеопазването и други сектори”, убедени са специалистите.

Промяна на работната среда

Анализаторите очакват броят на неквалифицираните работни места, които се състоят от до голяма степен повтарящи се задачи, да намалее в световен мащаб.

Експерти на The Boston Consulting Group очакват промяна в парадигмата. Държавите, които вече разполагат с познания и инфраструктура, които дават възможност за автономни технологични системи, ще станат по-привлекателни за производителите, отколкото тези с ниско заплащане на труда.

                         САЩ и Япония водят в индекса Robo-Stox, където те съставляват 64% от компаниите

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 07:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Технологии виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 6 години
икономика да ми обяснят какво ТОЧНО означава това - инфлация, или дефлация----------------значи иновация !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 1
jori
преди 6 години
мдаа..., а роботите за клане могат да дадат много елегантно решение за работната сила която се оказва лишна...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 2
nobel
преди 6 години
Защото така не е само в роботиката - вЕрвайте ми. Така е с всички възможни технологии по света без НИКАКВО изключение, макар в другите отрасли процентите да не са чак тъй драматични. Защото 83% за някакви си 5 години е наистина впечатляващо. Интересният въпрос е това намаление на цените ще подобри ли живота ни или ще го влоши? Защото според вижданията на централните банкери на този свят няма нищо по-лошо от ниските и понижаващи се цени и цифрите от тази статия на тях биха им изглеждали просто катастрофално на фона на това, което се опитват да постигнат с техните "мерки за съживяване на растежа"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 2
nobel
преди 6 години
Докато един промишлен робот е струвал средно 150 хил. долара през 2010г., цената се е понижила до 25 хил. долара през 2015 - 83% намаление само за 5 години.----------------------------------------------------Хайде сега, ако в тоя сайт ВЪОБЩЕ има хора, които разбират от икономика да ми обяснят какво ТОЧНО означава това - инфлация, или дефлация? Доколкото дефлацията се мери с понижаването на цените, то това си е дефлация. И като как ще се отрази това драматично намаление на цените върху икономиката? В момент, когато И Драги, и Курода, и Йелън са впрегнали сили мЪжски да преборят дефлацията и да се докопат, с цената на неимоверни усилия до заветната ЦЕЛ от 2% инфлация разни инженерчета са се впрегнали и създават технологии, презвикващи ДЕСЕТКИ ПРОЦЕНТИ дефлация, обезсмисляйки напълно всичките героични усилия на централните банкери по света. Какво правят тия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 1
FNM
преди 6 години
И ако атомобилът блъсне някого докато идва, кой ще е виновен - аз, като собственик или производителя на автомобила?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още