IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нова работна група ще следи технологични монополи в САЩ

Редица законодатели, адвокати, икономисти и политици критикуваха страната за подхода ѝ към технологичните пазари

14:22 | 28.02.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Председателят на FTC Джо Симънс. Снимка: архив Ройтерс</p>

Председателят на FTC Джо Симънс. Снимка: архив Ройтерс

Федералната търговска комисия на САЩ възнамерява да създаде работна група, която да следи конкуренцията на технологичните пазари в САЩ, съобщиха комисарите.

В работната група ще се включат настоящи служители, работещи в Бюрото за конкуренция на агенцията, за да се „засили фокусът на Бюрото върху свързаните с технологиите сектори на икономиката, включително пазарите, на които се конкурират онлайн платформи".

Тя ще включва също 17 адвокати, които ще бъдат натоварени да разследват антиконкурентно поведение в технологичната индустрия.

„Ролята на технологиите в икономиката и в нашия живот става все по-важна с всеки ден", казва председателят на FTC Джо Симонс. „Както отбелязах и преди, има смисъл да разглеждаме внимателно технологичните пазари, за да гарантираме, че потребителите ще се възползват от свободната и лоялна конкуренция".

Създаването на работната група сигнализира според Bloomberg желанието на председателя на Федералната търговска комисия Симънс да следи отблизо технологичните гиганти в САЩ след агресивната реакция от страна на европейските антитръстови органи срещу Google и Facebook. Редица законодатели, адвокати, икономисти и политици критикуваха САЩ за подхода към технологичните пазари.

„Трудно ни е да знаем какъв вид антиконкурентно поведение се случва зад кулисите“, казва Шарлот Силеан, политически съветник на базираната във Вашингтон политическа организация Public Knowledge. „Надявам се, че този допълнителен акцент върху него ще разкрие това".

При предишния си председател през 2013 г. FTC приключи 20-месечно антитръстово разследване за това дали Google несправедливо е изкривявала резултатите в търсенията си. Решението да не се предприемат принудителни действия срещу компанията бе удар за конкурентите, които твърдят, че доминирането на компанията в интернет търсенето е вредно за конкуренцията.

Information Technology and Innovation Foundation, мозъчен тръст, чийто борд включва ръководители на технологични компании, заяви, че работната група не е изненада, като се има предвид критиката, насочена към индустрията.

„Има нарастваща негативна реакция срещу технологиите и нарастваща активност на тези, които  може да бъдат наречени антимонополисти, считащи всички големи фирми за заподозрени", пояснява Роб Аткинсън, президент на ITIF. „Сляхме тези две неща и смятам, че съществува реална опасност FTC да отиде твърде далеч и да започне да поставя под въпрос или да предприема действия срещу големи технологични фирми, просто защото те са големи".

Анонсирането на работната група бе наречено „шега“ от Мат Столър, сътрудник на Института за отворени пазари във Вашингтон, организация, която се застъпва за агресивно прилагане на антитръстовите правила.

„Те просто не искат да правят нищо и продължават да сипят извинение след извинение след извинение", заяви Столър за Bloomberg. „Има криза на легитимността на FTC".

Морис Стюк, преподавател по антитръстовото законодателство в Университета на Тенеси, заяви, че е оптимист, че работната група може да помогне на агенцията да се справи с днешната икономика, основана на данни, включително да разработи инструменти за по-добро разбиране на алгоритмите за ценообразуване, които могат да бъдат използвани за сключване на споразумения и избягване на антитръстова отговорност.

От Агенцията твърдят, че тя ще разгледа всички възможности - включително разпадане или разделяния - ако сливането се окаже антиконкурентно след приключването му. Въпреки че Брус Хофман отказа да коментира конкретни компании или разследвания, придобиването на Instagram от Facebook през 2012 г. и покупката на WhatsApp от 2014 г. са примери за сливания, за които критиците твърдят, че не би трябвало да бъдат одобрени.

„Би било полезно да се разгледат сделките, които са се случили в цифровото пространство в миналото, за да се определи дали някоя от тях може да бъде предмет на разследване", каза Хофман.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Технологии виж още

Коментари

Финанси виж още