IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

SpaceX с поредна стъпка към полети с екипаж за НАСА

Компанията доказа, че може безопасно да прекрати мисия, ако нещо се обърка след излитането

09:07 | 20.01.20 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Patrick T. Fallon/Bloomberg&nbsp;</em></p>

Снимка: Patrick T. Fallon/Bloomberg 

Ракетната компания на Илон Мъск SpaceX премина решаващ тест за безопасност в неделя, като изчисти последното си голямо препятствие до историческия първи полет с екипаж за НАСА, вероятно през първата половина на тази година.

Хардуерът, необходим за първото изстрелване на ракета с астронавти на борда, вероятно ще бъде наличен до края на февруари, каза Мъск на пресконференция с представители на НАСА и SpaceX след теста. „Колективната мъдрост“ сред неговите колеги показвала, че встъпителният полет е възможен през второто тримесечие на 2020 г., каза той.

Тестът в неделя показва, че SpaceX може безопасно да прекрати мисия, ако нещо се обърка след излитането. Той бе отложен от предния ден поради лоши условия в зоната за възстановяване. Мъск определи теста за безопасност като „перфектна картина“ и поздрави съответните екипи за тяхната отдаденост.

„Супер удовлетворен съм, това е страхотно", добави Мъск. „Изглежда вероятно първото изстрелване на екипажа да се случи през второто тримесечие“, каза още мениджърът. 

Директорът на НАСА Джим Брайдънстайн отбеляза, че все още са необходими редица тестове с парашути, преди да се стигне до полет с екипаж. Кати Людерс, ръководител на програмата на НАСА за комерсиални екипажи, отбеляза „безупречното изпълнение“ на мисията по прекратяване на полета.

Ракетата Falcon 9 с космически кораб Crew Dragon стартира полета си от космическия център „Кенеди“ във Флорида в 10:30 ч. Местно време. Около 84 секунди след излитането SpaceX демонстрира способността на Dragon да се изхвърля от ракетата по време на спешна ситуация.

Тестът за прекъсване на полета включва поредица от сложни маневри, преди да бъдат разгърнати парашутите на Dragon, а корабът се е приземил в Атлантическия океан около 10 минути след излитането. Ракетата Falcon 9 се разпадна в небесната атмосфера, както беше планирано.

Американци не са летели в космоса на борда на американски кораб след приключването на програмата за совалките през 2011 г. Изпращането на астронавти на космическата станция е важна стъпка и за базираната в Хоуторн, Калифорния, компания на Мъск. Милиардерът и главен изпълнителен директор си е поставил за цел да помогне на хората да пътуват до Луната и Марс.

НАСА предостави общо на SpaceX и Boeing Co. договори за 6,8 милиарда долара през 2014 г., за да съживи способността на Америка да лети до космически станции, без да купува места на руските капсули „Союз". Оттогава агенцията и двете компании отчитат закъснения, с които програмата закъсня с над две години от първоначалния график.

През декември Starliner на Boeing не успя да се свърже със станцията поради проблем със софтуера за синхронизиране на мисията. Базираната в Чикаго компания и НАСА провеждат разследвания и агенцията ще реши дали Boeing трябва да извърши втори полет без екипаж.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:25 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Технологии виж още

Коментари

4
rate up comment 3 rate down comment 1
Вся власть Советам!
преди 4 години
Верно усрахте всичко на земята, или поне в бившите соц страни. Такова издевателство върху природата и живота и здравето на хората като това спретнато от комунистите човешката история не познава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 4 години
И какво точно мислиш, че ще творим на Марс? Ще създаваме условия за живот, кото унищожихме Рая на Земята? Тука ос рахме сичко и требва да се местиме?Според една хипотеза, вече сме били на Марс и резултатът се вижда и от самолет... ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 0
zelka007
преди 4 години
малко съм скептик за марс , ама виж за луната , мисля че ще сме свидетели на регулярни полети както до МКС ... виж там даже първият лунен турист организира в младоженския апартамент на един хотел два-три пъти седмично кастинг за лунни туристки придружителки ... :))) ... ама го е измислил , а ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 0
Local_Person
преди 4 години
2030 сме на Марс като постижение, въпреки скептиците на Мъск.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още