IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Тодор Тагарев: Трябва да сме готови за конфликт в киберпространството

Не е намерен добър баланс във взаимодействието със съюзниците за постигане на по-високо равнище на нашата национална сигурност, смята експертът от ИИКТ на БАН

22:52 | 08.02.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Много държави полагат системни усилия, за да се подготвят за конфликт в киберпространството. Това каза в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria проф. Тодор Тагарев, професор в Института по информационни и комуникационни технологии на БАН, член на Научния съвет на ИИКТ и ръководител на Центъра по мениджмънт на сигурността и отбраната.

"За радост технологиите се развиват и ни дават възможност да живеем по-добре, но създават и много уязвимости – политически, икономически и организационни. Практически не минава ден без да чуем за пробив в киберсигурността и то на сериозни организации", коментира той.

За пример проф. Тагарев даде атаките срещу няколко правителствени украински сайта, а само преди седмица и срещу нефтени терминали. Свидетели сме и на обратното – хакери от Беларус се опитаха да попречат на транспортирането на руски войски с железопътен транспорт за планираното съвместно учение на Русия и Беларус.

"Много държави вече създадоха специализирани военни подразделения, които да се готвят за кибервойна. Те, предполагам, разработват не само средства за защита, но и нападателни кибероръжия. И някои от тези кибероръжия се тестват", посочи експертът.

Според него е интересен въпросът с тестването на кибероръжия и дали това трябва да се разглежда като военно действие. "Миналата година, например, кибератака на групировка, търсеща откуп, успя да блокира достъпа на петрол и нефтопродукти практически в цялата източна част на САЩ. Но предполагаме, че това е акт на престъпност – някой използва слабости в информационни системи и иска да спечели пари. Но от гледна точка на техниките и тактиките, които се използват, те могат спокойно да бъдат разглеждани като кибероръжие", смята проф. Тагарев.

По думите му успешните кибератаки, макар и да не преследват военни цели, биха могли да се приложат по време на подготовката за военен конфликт и по време на самия конфликт.

Проф. Тагарев заяви, че не е намерен „добър баланс във взаимодействието със съюзниците за постигане на по-високо равнище на нашата национална сигурност“. Той оцени като грешна тезата на правителството и напомни, че в това отношение руската пропаганда работи доста добре, а много местни проксита са успели да настроят част от общественото мнение в тази посока. 

Защо не трябва да очакваме първа световна кибервойна? Има ли политически условия за световна война? Каква е ролята на киберсредствата при военен конфликт? Каква поука можем да направим от конфликтите в Украйна през 2015-2016 година?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:56 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още