IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Автобиографии на служители на Huawei издават връзки с армията и правителството

Това засилва притесненията за близки отношения между Пекин и компанията

11:42 | 08.07.19 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Нов анализ на автобиографиите на служители на Huawei показва силни връзки между технологичния гигант, китайските военни и разузнавателните служби, които фирмата беше признала, пише CNBC.

Проучването, което разглежда документи за наемането на служители на Huawei, заключава, че “ключовият технически персонал на средно ниво, назначен от Huawei, има силни минали работни връзки със събирането на разузнавателна информация и с военни активности”. Някои служители могат да бъдат свързани с “конкретни случаи на хакерство или промишлен шпионаж срещу западни фирми”, гласи документът.

Данните могат да засилят опасенията сред правителствата, които анализират твърденията, че Huawei представлява риск за националната сигурност. Някои страни са притеснени, че Huawei може да постави т.нар. задни вратички в телекомуникационното си оборудване, които могат да позволят на китайското правителство да получава достъп до потребителски данни. Huawei многократно е отричала някога да е била ангажирана с подобни дейности.

Проучването, проведено от Кристофър Болдинг, доцент от Fulbright University във Виетнам, и базирания в Лондон мозъчен тръст Henry Jackson Society, са разгледали автобиографиите на служители на Huawei, които са изтекли онлайн от бази данни и уебсайтове за набиране на персонал, които не са били защитени добре.

Една от автобиографиите показва, че човекът, на когото принадлежи, едновременно е заемал позиция в Huawei и се е занимавал с преподаване и проучвания във военно висше училище, чрез което са наемани към Народната освободителна армия. Болдинг свързва този служител с част от армията, която е отговорна за китайското военно пространство, кибердейностите на военните.

“Косвените доказателства доста силно подкрепят опасенията за връзката между Huawei, Народната освободителна армия и притесненията за събиране на разузнавателна информация”, посочва Болдинг.

Друга автобиография показва човек, който е работил за Huawei, но е бил представител на правителствено звено, което се е занимавало със шпионаж и контрашпионаж. Въпросният работник е се е занимал с неща, като поставянето на технологии или софтуер за събиране на информация в продуктите на Huawei. Според проучването той може да е свързан със случая с европейския телеком Vodafone, в рамките на което компанията откри задни вратички в софтуера, които могат да дадат достъп на Huawei до мрежата от фиксирани линии в Италия.

“Нямам доказателство, че китайската държава директно е наредила на служител на Huawei да се заеме с шпионаж или подобно поведение. Казвам това, само защото нямам аудиозапис на заповедта или имейл, индикиращ подобни заповеди”, коментира Болдинг. “Въпреки това мога да кажа, че автобиографиите говорят за прихващане на информация и ние знаем за случаи, в които служител на Huawei е имал две позиции в стратегическите сили за подкрепа на армията”.

В проучването си Болдинг е използвал три автобиографии, които по думите му са били редактирани, за да се опази в тайна идентичността на хората.

Huawei твърди, че не е успяла да потвърди автобиографиите на служителите на Huawei, цитирани от Болдинг и следователно “не може да потвърди истинността на информацията, публикувана онлайн”.

“Huawei запазва стриктните си политики за наемане на кандидати с военен или правителствен опит. По време на процеса на наемане тези кандидати трябва да предоставят документи, че са прекратили отношенията си с военните или с правителството”, посочва компанията в изявление.

Още новини от сектора вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:36 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 0 rate down comment 0
deant
преди 4 години
може ли линк със спецификицаии, моля?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 2
d333
преди 4 години
То щото зукара от фейса няма нищо със службите, нито пък епъл, нито гугъл, нищо общо... тези циско, hp... не, бе... и майкрософта.... демокртатично е всичкото подслушване. Там базите данни - ораклета, и т.н. също нямат задни вратички, разбира се
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 2
Sokratus
преди 4 години
Меденият месец е свършил и Абата зареден с енергия от Импестора, ръси ли ръси афоризми!Хахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 6
ivailojelyazkov
преди 4 години
Съветският микрочип най-големият микрочип в света. нали ?Б0клук кремълски
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 9
ABBA
преди 4 години
За средностатистическият жител на планетата химерияима само американско и ишраильско.Защо ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 9
ABBA
преди 4 години
Какво като е американско, нали и аз това пиша.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 11
ABBA
преди 4 години
"Сиско е американско, бе тъъъпанар !!! :) "***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 9
ABBA
преди 4 години
Кух,новите руски рутери са нови и първо ще се внедряват в критичната инфраструктура. После в обикновената инфраструктура.Има време доде троловете в нета да видят това нещо.На живо - сигурно никога, що са избирателно слепи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 11
ABBA
преди 4 години
Да веее, всичко трябва да е Cisco, англо-сакс и ишраильско!Малко чипче, back door > трасиране > щатски служби предимно!!А ся и наложете санкции на новите руските рутери,що и те нямат хардуерен back door,а и са мнооо нагли: руска ОС, руски процесори и пр.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още