IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ericsson се подготвя за появата на нов подкрепен от САЩ конкурент

Случилото се с Huawei открива нови фронтове в битката на глобалния пазар на телекомуникационно оборудване

12:27 | 23.02.21 г.
<p>
	Борхе Еколм.<em> Снимка:&nbsp;Stefan Wermuth/Bloomberg</em></p>

Борхе Еколм. Снимка: Stefan Wermuth/Bloomberg

Ericsson заяви, че виртуалният дуопол, на който се радва на някои западни пазари след изключването на Huawei Technologies няма да продължи вечно, пише Bloomberg.

Шведският производител на мрежово оборудване и финландската Nokia се развиват добре на различни пазари, включително Съединените щати и Великобритания, откакто силният им китайски конкурент получи забрана да участва в сделки за предлагане на 5G оборудване за десетки милиарди долари.

Съединените щати, чиято глобална кампания срещу Huawei отвори тази възможност за двете скандинавски компании, вероятно ще създаде нови конкуренти, твърди главният изпълнителен директор на Ericsson Борхе Еколм.

„Разбираме нуждата от по-голям избор на производители и е вероятно това ще има общо с американски опонент“, посочва Еколм в интервю.

Директорът твърди, че трябва да е по-подготвен за появата на нови конкуренти, като се имат предвид известните амбиции на телекомите и правителствата, които искат да засилят собствените си алтернативи.

Игнорирането на Huawei във връзка със страховете, че китайското правителство може да използва телекомуникационното оборудване, за да шпионира западни правителства и компании, подчертава риска от разчитането на малък брой доставчици за критична комуникационна инфраструктура.

По-малки играчи като южнокорейската Samsung Electronics все още нямат достатъчен мащаб, за да се конкурират в глобален мащаб, ето защо операторите и правителствата искат да намерят други алтернативи.

Бившият министър на правосъдието на САЩ Уилям Бар дори е споделял, че САЩ обмислят да инвестират в Nokia и Ericsson. Еколм твърди, че спекулациите за американския интерес към шведската компания вероятно ще продължат.

Перспективите за появата на нов конкурент може да представляват удар за компанията, която направи успешно преобръщане на бизнеса си под ръководството на Еколм и се цели високо, докато Huawei е под натиск, а Nokia страда от собствените си грешки при ранното развитие на 5G технологията.

Откакто Еколм пое поста главен изпълнителен директор през 2017 г., Ericsson си спечели по-голям дял на всички големи пазари, а цената на акциите на компанията се увеличи над два пъти. В края на 2020 тя разполагаше с между 35 и 40% от пазара на подобно оборудване извън Китай според компанията за пазарни проучвания Dell’Oro.

Един от начините, по които Съединените щати могат да се опитат да получат по-силно присъствие в бизнеса с телекомуникационна инфраструктура, е чрез промотирането на т.нар. “Open RAN” технологии, които ще дадат на операторите по-голям избор чрез комбиниране на хардуер и софтуер от различни доставчици.

Open RAN набира подкрепа от телекоми, както и от правителства, като се твърди, че Германия планира да инвестира 2 млрд. евро в подобно развитие.

Еколм твърди, че все още са нужни години, преди Open RAN да стане реална опция за подобряване на мрежите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:44 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още