IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Канада въвежда дигитален данък от 2022 г.

За първите пет години в хазната ще влезе еквивалентът на 2,6 млрд. щатски долара

09:12 | 01.12.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Кристия Фрийланд, вицепремиер и финансов министър на Канада. <em>Снимка:&nbsp;Adrian Wyld/Canadian Press/Bloomberg</em></p>

Кристия Фрийланд, вицепремиер и финансов министър на Канада. Снимка: Adrian Wyld/Canadian Press/Bloomberg

Канада планира да наложи от 2022 г. данък върху корпорациите, предоставящи цифрови услуги, който ще остане в сила, докато големите държави излязат с координиран подход за данъчно облагане, съобщи финансовото министерство на страната в понеделник (местно време).

По този начин според министерството в хазната на държавата за първите пет години ще влезе еквивалентът на 2,6 млрд. щатски долара, предава Ройтерс.

„Канадците искат справедлива данъчна система, при която всеки да плаща справедливия си дял“, заяви министърът на финансите Кристия Фрийленд пред депутатите в своя есенен икономически доклад. Данъкът ще гарантира, че големите мултинационални технологични компании, както и всяка друга компания в страната, ще имат справедлив принос. Подробностите следва да бъдат представени в проектобюджета.

Чуждестранни доставчици, които нямат физическо присъствие в Канада, също ще трябва да започнат да отдават данъци върху продажбите на продукти, като мобилни приложения, онлайн видео игри и стрийминг. Мярката трябва да събере 1,2 милиарда канадски долара за пет години. Отава също така планира да задължи хората, наемащи имоти чрез платформи за краткосрочно настаняване, да плащат данъци върху продажбите, казвайки, че популярните цифрови платформи за наем в момента не са задължени да налагат данъци. Това, според финансовото министерство, поставя хотелите в неравностойно положение.  

Правителството също така ограничава заплащането чрез опции за акции, за да попречи на „хората с високи доходи, заети в големи, отдавна установени, зрели фирми“ да се възползват несправедливо. От сега нататък за опциите за акции за тези хора ще се прилага годишен лимит от 200 000 канадски долара. Отава не дава определение за това кои са лицата с високи доходи или кои са „зрелите фирми“.

Правилата няма да се прилагат за стартиращи компании или нововъзникващи компании, които често не могат да си позволят да плащат конкурентни заплати и вместо това предлагат опции за акции. Новите правила ще генерират федерални приходи за около 200 млн. канадски долара, заяви финансовото министерство.

Под шапката на организацията на индустриализираните държави ОИСР почти 140 страни се разбраха да адаптират данъчното си законодателство към дигиталната ера. Планира се въвеждането на глобален минимален данък и ново разпределение на това коя държава може да обложи и с колко цифровите услуги. Важните подробности обаче все още са спорни и трябва да бъдат изяснени до средата на 2021 г.

Франция също наскоро обяви свой собствен цифров данък. Очаква се той да засегне особено силно големите американски корпорации като Facebook и Amazon. Дори ЕК не изключва възможността за собствен единичен подход. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:41 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още