IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Google избира Tencent за представител в Китай?

Целта е да се пуснат интернет базирани услуги, като Drive и Docs, чрез местни центрове за данни и сървъри на китайски доставчици

16:55 | 10.12.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

Американският технологичен концерн Google иска да се върне в Китай и полага основите на ключова част от инициативата: вкарване на облачния си бизнес във втората по големина икономика в света. 

Интернет гигантът е в разговори с Tencent Holdings Ltd., Inspur Group и други китайски компании, които да предложат облачните услуги на Google в континенталната част на страната, предава Bloomberg, позовавайки се на хора, запознати с дискусиите. Те са поискали да не бъдат идентифицирани.

Разговорите са стартирали в началото на 2018 г., а Google е свела кандидатите за партньорство до три фирми в края на март, твърди един от източниците. Търговският спор между Китай и САЩ сега обаче застрашава усилията. Не е ясно дали плановете ще продължат, казва източникът.



Целта е да се пуснат интернет базирани услуги, като Drive и Docs, чрез местни центрове за данни и сървъри на китайски доставчици, подобно на начина, по който други компании в облачния бизнес в САЩ могат да осъществят достъп до този пазар. В по-голямата част от останалата част от света Google Cloud наема изчислителна мощност и хранилище по интернет и продава колекция от приложения за производителност на работното място, наречени G Suite, които се управляват от собствените ѝ центрове за данни. Китай изисква съхраняването на цифрова информация в страната, а Google няма центрове за данни в континенталната част на страната, затова е необходимо партньорство с местни играчи.

Ръководителят на Google Cloud Даян Грийн заяви през миналата седмица, че иска бизнесът да бъде "глобален облак", но отказа да коментира конкретно темата за Китай. И все пак компанията търси базиран в Шанхай мениджър бизнес развитие за облачния си бизнес. Според обявата се изискват „опит и познания за китайския пазар" – това е най-предпочитана квалификация. Говорител на Google е отказал да коментира темата.

Свързването с големи китайски технологични компании, като Tencent и Inspur, доставчик на големи облачни услуги и сървъри, също така ще предостави на Google силни съюзници, докато тя се опитва да се върне в континенталната част на Китай, откъдето изтегли търсачката си през 2010 г. заради цензурата.

След години на бавно възстановяване на присъствието си в Китай Google наскоро натисна педала на газта. Тя започна да изгражда огромен центъра за облачни данни в Хонконг тази година и откри център за изследване на изкуствен интелект в Пекин през януари. Заедно с други звена на Alphabet Inc. компанията започна да инвестира повече в китайски компании. Планове за цензурирано приложение за търсачката в Китай се появиха по-рано през миналата седмица, предизвиквайки яростен дебат за това дали Google не слага печалбата си над мисията си да „организира световната информация и да я направи универсално достъпна".

Партньорството на Google в Китай ще помогне на компанията да се конкурира по-добре с по-големите конкуренти Amazon.com Inc. и Microsoft Corp. В края на 2017 г. Amazon се съгласи да продаде своите китайски сървъри и други облачни активи на местния партньор Beijing Sinnet Technology Co. Ходът се придържаше към законите, въведени през тази година, които налагат съхраняването на данни в страната и засилват държавния контрол върху движението на информация. Той отразява и подобни действия на Microsoft и нейния местен партньор 21Vianet Group Inc.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още