IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Google позволи на Spotify да ползва собствена система за разплащания

Засега не са ясни конкретните финансови измерения на постигнатата договореност

09:55 | 24.03.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Gabby Jones/Bloomberg</em></p>

Снимка: Gabby Jones/Bloomberg

Гигантът в стрийминга Spotify Technology SA постигна споразумение с Google за предлагане на алтернативен метод за плащане в приложението за потребителите - последният засега признак за отслабването на влиянието на магазините за приложения върху софтуера на трети страни, пише The Wall Street Journal.

Музикалната стрийминг услуга и Alphabet Inc. обявиха сделката в сряда (американско време), като по този начин приложението на Spotify в рамките на Google Play ще предлага избор между алтернативния метод на плащане и този на Google, който взема до 30% от приходите.

За да избегне тази такса, Spotify не позволяваше на потребителите да се регистрират за платени услуги чрез приложението на Google и те се пренасочваха към уебсайта на музикалната компания.

Говорителка на Spotify отказа да съобщи каква ще бъде частта на Google от приходите от алтернативния метод на плащане. Очаква се алтернативната опция за плащане да стане достъпна по-късно тази година, поясняват от Spotify.

„Можем спокойно да кажем, че договорихме търговски условия, които отговарят на нашите стандарти за справедливост", казва говорителката. Даниел Ек, главен изпълнителен директор на Spotify, обяви в Twitter, че споразумението поставя „основите на следващото поколение платформи“.

Google също така не коментира конкретно намаляването на приходите си по новото споразумение. В публикация в блога си Google заяви, че Spotify ще бъде първият от малък брой разработчици, на които ще бъде позволено да участват в пилотна програма за разрешаване на алтернативни варианти на таксуване. 

„Това е важен етап и първият, за който и да е голям магазин за приложения - независимо дали става въпрос за мобилни устройства, настолни компютри или игрови конзоли", пише в публикацията Самир Самат, вицепрезидент по управление на продуктите на Google. „Този пилотен проект ще ни помогне да подобрим разбирането си за това дали и как таксуването по избор на потребителя работи за потребителите в различни страни и за разработчиците от различни размери и категории“, посочва той.

Възможността за предлагане на алтернативни опции за плащане в приложенията е в основата на борбата, която Spotify, Epic Games Inc. и други разработчици водят от години срещу Google и Apple Inc.

Приложенията на трети страни твърдят, че блокирането на алтернативните методи за плащане е несправедливо, тъй като лишава потребителите от избор, докато платформите контрират, че техните системи осигуряват сигурни плащания на потребителите и събират такси, които са справедливи за предлаганата технология.

Спорът привлече и вниманието на регулаторни органи и законодатели от цял свят. Конгресът обсъжда законодателство, насочено към магазините за приложения, докато Европейският съюз се очаква да финализира нов закон, който ще наложи алтернативни плащания.

А през миналата година Южна Корея прие подобен закон. Google вече заяви, че ще позволи алтернативни системи за плащане там, но все пак ще събира част от приходите, генерирани от приложението - до 26%, ако се използва алтернативна система.

В Нидерландия Apple спори с тамошния регулатор, който нареди в приложенията за запознанства да се прилагат алтернативни методи за плащане. Apple отговори, като все още начислява такса на приложенията - 27% от приходите вместо 30%. Промените не са удовлетворили нидерландските власти, които глобяват Apple с над 5 млн. долара седмично.

А производителят на видеоиграта Fortnite Epic Games заведе антитръстови дела срещу Apple и Google заради техните магазини за приложения. През миналата година спечели до голяма част делото, въпреки че и двете страни обжалват присъдата. Apple е недоволна, че федерален съдия постанови, че не може да блокира разработчиците да изпращат потребителите извън App Store, за да извършват плащания, свързани с приложенията.

В края на миналата година американският производител заяви, че ще позволи на редица приложения, като Spotify, да създават в приложенията връзки към страници за регистрация извън приложението, за да сложи край на разследването на японските антитръстови регулатори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:24 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още