IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Revolut влиза на пазара на разсрочените плащания

Британската необанка ще предлага на своите клиенти услугата първоначално в Ирландия, а по-късно тази година ще последват и други страни

14:09 | 24.06.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

За плановете имаше слухове от известно време, а сега идва и официалният старт: Британската необанка Revolut ще предлага на клиентите си разсрочено плащане – т. нар. модел Buy Now, Pay Later (BNPL), обяви компанията в петък сутринта.

Първоначално опцията за плащане на вноски ще е достъпна само в Ирландия, където според Revolut услугата има 1,9 милиона клиенти. До края на годината функцията трябва да бъде налична и на други пазари - като се започне от Полша и Румъния, съобщават от компанията, цитирани от DPA. 

За Джо Хенеган, главен изпълнителен директор на Revolut Bank, плащането по-късно е вълнуващ и бързо развиващ се сегмент в областта на личните финанси и потребителските разходи. Според него новата функция дава на клиентите по-голям контрол върху личните им финанси и по-голяма гъвкавост при харченето. 

Британският финтех свързва новата функция директно със собствената си дебитна карта. Тя може да се използва и за онлайн покупки. С тази стъпка Revolut навлиза в един разрастващ се, но и противоречив бизнес. BNPL включва покупка по сметка, както и покупка на изплащане, и е считана за алтернатива на кредитните карти. Доставчиците на BNPL се възползват от факта, че електронната търговия е в подем.

Опасността обаче е, че потребителите могат да задлъжнеят сравнително лесно чрез BNPL. В ЕС, а също и в Обединеното кралство, се работи по по-строги правила за онлайн покупките на изплащане. Под въпрос е доколко доставчиците на BNPL ще се справят с повишаването на лихвените проценти, което оскъпява рефинансирането им.

По какво се различават BNPL моделите в Klarna и Revolut

Най-известният доставчик на BNPL в Европа е шведският финансов стартъп (финтех) Klarna, който беше оценен на почти 46 млрд. долара след последния си кръг на финансиране преди година. Неотдавна обаче Klarna обяви, че съкращава десет процента от досегашните 7000 работни места. Цената на акциите на американския ѝ конкурент Affirm рязко се понижи.

Освен това според съобщения в американския бизнес вестник Wall Street Journal оценката на Klarna може да спадне значително - вероятно до 15 млрд. долара. Klarna не коментира темата.

Въпреки това подходът на доставчиците на платежни услуги като Klarna и Affirm, от една страна, и Revolut и банки като Barclays, от друга, се различава. Методите за плащане на Klarna са директно интегрирани с онлайн търговеца. Klarna печели предимно от таксите, които търговците плащат. При Revolut и Barclays опцията BNPL е свързана с платежната карта.

Използването на метода за разплащане на вноски при Revolut е възможно за сделки на стойност от две евро. Според собствената ѝ информация максималният лимит е 499 евро, въпреки че е възможно и увеличение на лимита след предварителна проверка от страна на компанията. Съответно финтехът вече проверява преди покупката дали клиентът може да си позволи разходите за определен разход. Само в този случай заемът се одобрява, обявиха от Revolut.

Клиентите могат да разпределят плащанията на три месечни вноски. Първата вноска е дължима директно в момента на покупката, а за последните две вноски Revolut начислява такса от 1,65% от общата сума за всяка от тях, допълва тя. Според компанията цялата сума може да бъде погасена предсрочно без допълнителни такси. Функцията BNPL ще бъде напълно интегрирана в приложението Revolut.

С това компанията добавя още един продукт към своето портфолио. Конкурентът на N26 се рекламира като „финансово супер приложение" за всички бизнес въпроси. Освен всичко друго необанката предлага безплатна банкова сметка.

Клиентите могат да инвестират и в ценни книжа или дори в криптовалути. Revolut твърди, че има 18 милиона клиенти в 200 държави и региони. При последния кръг на финансиране от юли миналата година компанията достигна оценка от 33 млрд. долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още