IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Румънският стартъп UiPath постигна оценка от 29 млрд. долара на Wall Street

Най-високо оценяваният европейски стартъп постигна ръст от 20% на цената на акциите си след IPO-то

08:46 | 22.04.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Бившият служител на Microsoft и сегашен основател и главен изпълнителен директор на UIPath Даниел Динеш. <em>Снимка: NYSE</em></p>

Бившият служител на Microsoft и сегашен основател и главен изпълнителен директор на UIPath Даниел Динеш. Снимка: NYSE

Основаната в Румъния компания UiPath успя да осъществи в сряда най-голямото първично публично предлагане (IPO) на стартираща компания с европейски корени в САЩ. Софтуерната компания бе листната при оценка от 29 милиарда долара.

В последния кръг от частно финансиране UiPath дори беше оценена на 35 милиарда долара. Банките вероятно са се споразумели за по-ниската цел за пазарна капитализация, тъй като интересът към облачните услуги на фондовите борси наскоро отслабна.

Така се очакваше бързо покачване на цената на акциите и то всъщност се случи: за кратък период от време акциите поскъпнаха с 20 процента и дори напуснаха търговията с плюс от 23,2 процента. В допълнение към главния изпълнителен директор и съосновател Даниел Динеш, по-специално германският финансист Earlybird може да отчете IPO-то като огромен успех.

UiPath е специалист по софтуерни роботи. Технологията автоматизира повтарящите се дейности на хората на компютъра - така корпорациите спестяват работна ръка и пари. Според анализаторската компания Gartner пазарът се очаква да достигне 1,89 млрд. долара през 2021 г. и да продължи да расте с двуцифрени процентни темпове до 2024 г.

Банките, търговията на дребно и здравният сектор използват софтуера на UiPath днес. В случая на застрахователни компании този софтуер може автоматично да обработва искове. Компанията успя да увеличи приходите си през миналата година с 81 процента до 607,6 милиона долара, като същевременно намали нетната си загуба с 80 процента до 92,4 милиона долара.

Но само преди няколко години не беше ясно кога така наречената роботизирана автоматизация на процесите (Robotic Process Automation, RPA) ще се наложи - и кой може да стане лидер на пазара. Фактът, че малка компания от Букурещ успява, показва сложността на бизнеса с рисков капитал в новия му глобален мащаб.

Идеята е, че цифрова армия от „ботове“ може да се справи с повторяеми, отнемащи време задачи за малка част от времето и цената, позволявайки на компаниите да свързват различни системи и освобождавайки служителите от досадни дейности, и ресурси, за да извършват по-значима, стратегическа работа.

Компаниите все повече дигитализират операциите, но в силози, казва пред WSJ Рич Уон, партньор във фирмата за рисков капитал от Силициевата долина Accel, ранен инвеститор в UiPath. Истинската ефективност, каза той, идва от компаниите, които могат да свържат тези цифрови острови.

UiPath изчислява настоящата пазарна възможност на над 60 милиарда долара. „И ние сме в първия или втория етап на този процес“, казва Уон.

Главният изпълнителен директор на UiPath Даниел Динеш, който е и един от основателите на компанията, заяви, че "Covid само е ускорил дигиталната трансформация, а автоматизацията е крайъгълният камък на услугите за дигитална трансформация“.

Създателят на Earlybird Хендрик Брандис обича през последните месеци да разказва анекдот от декември 2015 г. Случаят датира от времето, когато специализираният върху технологични фирми фонд за рисков капитал представя най-новите компании от портфейла си пред своите инвеститори.

Шефът на UiPath Даниел Динеш представя лично своя стартъп. „Радвам се, че сте вложили само един милион долара“, казва един инвеститор от доверителния фонд на Брандис. Тази фирма скоро щяла да приключи. Никой не разбирал „какво прави този човек“.

Сега този милион от Earlybird се е умножил поне 1813 пъти според изчисленията на Handelsblatt. Възвръщаемост мечта.

Последна актуализация: 01:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още