IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

С второ листване в Хонконг Alibaba търси 20 млрд. долара

Потенциалното второ листване е по-скоро завръщане в дома, отколкото нужда за набиране на средства, твърдят анализатори

08:41 | 28.05.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Alibaba Group Holding Ltd. обмисля да набере 20 млрд. долара чрез второ листване в Хонконг след рекордния дебют в Ню Йорк през 2014 г. в мега сделка, която ще доближи най-голямата китайска компания до инвеститорите в родината си в момент, в който напрежението със САЩ се засилва, предава Bloomberg, позовавайки се на източници с познания по темата.  

Гигантът в сферата на електронната търговия работи с финансови съветници за планираното предлагане, казват източниците, които са пожелали да не бъдат идентифицирани, защото информацията е частна. Alibaba има за цел да подаде поверително заявка за листване в Хонконг още през втората половина на 2019 г. Второто листване е предназначено да разнообрази каналите за финансиране и да увеличи ликвидността, пояснява един от източниците. Плановете са предварителни и могат да се променят, добавят те.

Една потенциално успешна сделка би се конкурирала с IPO-то от 2010 г. на AIA Group Ltd. за най-голямата продажба на акции в Хонконг, триумф за град, който загуби много от най-големите китайски корпорации за сметка на борсите в САЩ. Alibaba набра 25 млрд. долара в Ню Йорк в най-голямото първично публично предлагане в света, след като се опита да убеди регулаторите от Хонконг да одобрят неговата уникална структура, според която партньорство с партньорите решава и членството в Борда. Борсата в Хонконг най-накрая премахна ограниченията и даде зелена светлина за акции от два класа през миналата година, което позволи на гиганта в интернет услугите Meituan Dianping и производителя на смартфони Xiaomi Corp. да издадат акции с различни права на глас.

Ходът се случва и на фона на нарастващото напрежение между Пекин и Вашингтон и все по-враждебното американско правителство, което наложи ограничения за износ към Huawei Technologies Co. и обмисля подобни ограничения срещу група от фирми за изкуствен интелект. Тази година гигантът в сферата на поточни игри Douyu International Holdings Ltd. отложи първичното си публично предлагане след пазарната волатилност, причинена от търговската война.

„Решението е отчасти политическо, особено поради тайминга“, казва пред Bloomberg Дейвид Дай, базиран в Хонконг анализатор в Bernstein. „Друга част от сделката е заради потенциално по-добра оценка на пазара в Хонконг".

Alibaba отказа да коментира темата. Търгуваните в Ню Йорк нейни акции се сринаха с повече от 21% през годината до петък, но с около 400 млрд. долара пазарна капитализация компанията все още са сред 10-те най-големи публично търгувани корпорации в света.

Потенциалното второ листване на Alibaba за 20 млрд. долара в Хонконг е по-скоро завръщане в дома, отколкото набиране на средства, тъй като компанията има свободни парични средства за 29 млрд. долара към март и генерира оперативен паричен поток от 22 млрд. долара през финансовата 2019 година. Базирани в Китай фондове, с по-добро разбиране на нейния бизнес, ще получат по-голям достъп чрез листване в Хонконг, който компанията първоначално беше предпочела за своето първо IPO, коментира още агенцията.

Компанията, която от март имаше приблизително кешова наличност за 30 млрд. долара, се разрасна на фона на растящата китайска онлайн търговия заедно с все по-богатата средна класа. Но тя се затруднява да поддържа растежа, тъй като световната икономика номер 2 се забавя, и води също така скъпа война на субсидии с конкурента за доставка на храна и пътувания Meituan. Листването в Хонконг може да отклони пари от инвеститори от конкуренти като Meituan и оператора на WeChat Tencent Holdings Ltd.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:38 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още