IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Шпионски софтуер е атакувал 32 млн. сваляния на разширения в Chrome

Проблемът обаче не е засечен от Google, а от външна компания

11:45 | 18.06.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Andrew Harrer/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrew Harrer/Bloomberg

Новооткрит шпионски софтуер е атакувал 32 млн. сваляния на разширения към браузъра на Google - Chrome, установи компанията Awake Research, цитирана от Ройтерс. 
 
Всичко това подчертава провала на технологичната индустрия да защити браузърите, които се ползват все повече за изпращане на имейли, плащане на сметки и други деликатни задачи. 
 
Google заяви, че е премахнала над 70 от зловредните разширения от официалния магазин Chrome Web Store, след като през май е била известена за случващото се. 
 
"Когато бяхме уведомени за разширения в Web Store, които нарушават нашите политики, предприехме действия и използвахме тези случаи като материал, благодарение на който да подобрим нашите автоматизирани и други анализи", коментира говорителят на Google Скот Уедтоувър. 
 
Повечето от безплатните разширения са претендирали, че предупреждават потребителите за съмнителни уебсайтове или че са конвертирали файлове от ефин формат в друг. Вместо това са източвали историята на сърфиране и други данни. 
 
На база на броя на свалянията това е достигналата най-далече подобна кампания в Chrome до този момент, твърди съоснователят и главен учен в Awake Research Гари Голъмб. 
 
Google отказва да направи сравнение между най-новия шпионски спфтуер и предишни кампании, да сподели размера на щетите и защо не е засякла и премахнала проблемните разширения сама, въпреки по-ранните си обещания да следи предложенията по-внимателно. 
 
Не е ясно кой стои зад усилията за разпространение на софтуера. Awake Research твърди, че разработчиците са дали фалшиви контакти, когато са подали информация за себе си към Google. 
 
Самите разширения са направени така, че да избягват засичането от антивирусни компании или софтуер, който оценява репутацията на уеб домейни, посочва Голъмб. 
 
 
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още