IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Със заявка за реформи до юни здравният бюджет беше приет окончателно

Парите за здраве за 2022 г. са 6,5 млрд. лева, което е увеличение с 13% спрямо миналата година

18:25 | 22.02.22 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: getty</em></p>

Снимка: getty

Със заявката, че в средата на годината държавният бюджет ще бъде актуализиран и то с предложения за реформи в здравната система депутатите окончателно приеха бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2022 г.

За разлика от дебата на първо четене, днешният продължи четири часа, но вяло и без изненади.

Новата финансова рамка влиза в сила от 1 януари 2022 г. и е в размер на 6,5 млрд. лева, което е увеличение с около 13% спрямо миналата година. Разходната част е с 604 млн. лева по-висока. Здравноосигурителните приходи са с ръст от 697 млн. лв. спрямо 2021 г. Средствата за здравноосигурителни плащания за 2022 г. са в размер на 5,6 млрд. лева с включените средства за медицинския персонал, което представлява увеличение с 560 млн. лева спрямо 2021 г. От здравноосигурителните вноски сe очаква да постъпят 3,7 милиона лв. или 433 млн. лв. повече от 2021 г., а от трансфери за здравно осигуряване от централния бюджет - 2 млрд. лв., или с 263 млн. лв. повече от миналата година. Здравната вноска се запазва на ниво от 8%.

Мнозинството отхвърли предложението на ГЕРБ за увеличение на средствата за болниците със 100 млн. лв., за да се покрие инфлацията и допълнителните разходи на лечебните заведения от по-високите цени на енергията. 

Не беше прието и друго предложение на ГЕРБ - при условия на обявено извънредно положение Надзорният съвет на НЗОК да определя за болниците, осигуряващи комплексно интензивно лечение на пациенти с COV1D-19, увеличен размер на плащанията. Според защитника на предложението – бившият здравен министър Костадин Ангелов, отхвърленото предложение не е държавническо, защото не се мисли за дофинансиране на болниците при следваща коронавирусна вълна. В реплика депутатът от „БСП за България“ Георги Михайлов заяви, че според всички научни данни омикрон вълната е последна и затова няма да има нужда от дофинансиране за лечение на коронавируса.

От закона за бюджета отпадна и текстът, според който скъпоструващите лекарства за домашно лечение, за които беше предложено да се изведат в отделен ред, ще се определят от Надзорния съвет на касата по списък, предложен от нейния управител. В първоначалния вариант на проекта се предлагаше парите за най-скъпите лекарства да се изнесат в отделен ред с цел по-справедливо разпределение на публичните средства. В краяна сметка скъпоструващите лекарства за домашно лечение остават в общата група на медикаментите.

Отпадна и предложението механизмът за предвидимост и устойчивост, който НЗОК прилага по отношение на лекарствата, да бъде приложен и по отношение на медицинските изделия.

Държавата ще продължава да изплаща допълнителни средства за работещите на първа линия в битката срещу коронавируса. Не беше прието предложението на ГЕРБ за двойно увеличение на това перо в бюджета.

От „Възраждане“ поискаха със средства от бюджета да се покриват зъбните протези на възрастните хора. Георги Михайлов от левицата обаче каза, че причината за неприпознаването на предложението на опозицията е, че дори и да бъдат приети такива средства, те няма как да бъдат изплатени заради юридически неразбирателства между зъболекари и зъботехници.

Депутатите приеха бюджета за здраве за тази година с твърдата заявка на управляващата коалиция, че държавният бюджет ще бъде актуализиран през юни, когато се очакват и предложения за реформиране на здравната система. Както вече многократно беше анонсирано управляващите работят за скоростно въвеждане на електронната здравна система, за да се изсветлят порочните практики и да се гарантира, че реформите ще вървят в правилната посока.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Здравеопазване виж още

Коментари

Финанси виж още