IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

СЗО: Заплахата от омикрон остава висока в Източна Европа

Регионалният директор на организацията за Европа Ханс Клуге призова правителствата да проучат местните причини за ниските нива на ваксинация

13:37 | 15.02.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Simon Dawson/Bloomberg</em></p>

Снимка: Simon Dawson/Bloomberg

Нова вълна на разпространение на омикрон варианта на коронавируса се придвижва към Източна Европа, съобщи Световната здравна организация (СЗО) във вторник, като призова властите да подобрят ваксинацията и другите мерки за борба с пандемията, предаде Ройтерс.

През последните две седмици случаите на COVID-19 са се увеличили повече от два пъти в Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Русия и Украйна, каза в изявление регионалният директор на СЗО за Европа Ханс Клуге.

Коментарите бяха отправени в момент, когато няколко европейски държави, включително Чехия и Полша, намекнаха за облекчаване на ограниченията заради COVID-19 следващия месец, ако броят на новозаразените продължи да намалява.

От СЗО обаче подчертаха продължаващата необходимост от прилагане на мерки като бързи тестове и носене на маски, заявявайки, че досега в европейския регион на СЗО са регистрирани над 165 млн. случая на COVID-19, а през последната седмица има 25 хил. смъртни случая.

"Изправени пред вълна от разпространение на омикрон и все още широко циркулиращ делта вариант на изток, тази тревожна ситуация не е моментът за премахване на мерки, за които знаем, че работят за намаляване на разпространението на COVID-19", каза Клуге.

Той също така призова правителствата да проучат местните причини за ниските нива на ваксинация. По-малко от 40% от хората на възраст над 60 години в Босна и Херцеговина, България, Киргизстан, Украйна и Узбекистан са завършили своя ваксинационен курс срещу COVID-19, каза той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Здравеопазване виж още

Коментари

Финанси виж още