IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

IFPI: България може да подкрепи музикалните си изпълнители с финансиране

Транспонирането на Директивата за авторското право също е важен ход за страната, допълни Франсес Муур

20:00 | 23.03.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Българското правителство може да подкрепи музикалните изпълнители в страната като им предостави финансиране. Това заяви главният изпълнителен директор на Международната федерация на звукозаписната индустрия (IFPI) Франсес Муур по време на представянето на годишния доклад за 2020 г. за представянето на музикалната индустрия в глобален мащаб.

По думите ѝ подкрепата идва и по друга линия – транспонирането на Директивата за авторско право и сродните му права в цифровия единен пазар. Муур заяви, че е разгледала работата на българското правителство в тази посока и е доволна от резултата.

Припомняме, че тази директива беше приета през 2019 г. и на страните беше даден срок от 24 месеца, за да я транспонират в своите национални законодателства. Крайният срок за хармонизацията е 7 юни 2021 г.

Новите правила имат за цел да защитят авторите, издателите и медиите, като наложат ограничения на големите технологични компании, които разпространяват тяхното съдържание. 

Муур коментира въпроса само три седмици, след като българското правителство обяви, че отпуска 4,2 млн. лева на музикалните творци на свободна практика у нас, които са засегнати от здравната криза.

След като Covid-19 започна да се разпространява по целия свят, събитията на живо бяха спрени, а те са съществен източник на приходи за повечето музиканти, без значение дали те работят независимо или имат договори със звукозаписни компании. Музикалните фестивали и концертите по целия свят бяха отменени с оглед ограничаване разпространението на коронавируса. Все още не е ясно дали с напредването на ваксинационната кампания в глобален мащаб индустрията за събития на живо ще има шанса да заработи отново през 2021 г.

Съгласно новото решение на българското правителство близо 1000 музиканти ще получат еднократна помощ в размер на 4350 лева. Решението за това беше взето след като независимите музиканти в страната изпратиха писмо до премиера Бойко Борисов, в което настояха за създаването на механизъм за подпомагане и компенсиране на онези творци, които работят на свободна практика.

Музикантите заявиха, че това е единственият сектор, на който не е оказана никаква подкрепа, въпреки тежкия удар, който той е понесъл от коронавирусната пандемия. Същевременно част от представителите на индустрията заявиха, че тази еднократна помощ не решава проблемите им в момент на криза. 

В глобален мащаб през 2020 г. музикалната индустрия е отбелязала растеж за шеста поредна година, подпомогната най-вече от стрийминг услугите. Общият стрийминг е нараснал с 19,9% до 13,4 млрд. долара, разкрива докладът на IFPI.

По думите на Франсес Муур през миналата година изпълнителите по света са били подкрепени най-вече от звукозаписните компании, които са им помогнали да се справят с предизвикателствата на здравната криза. Въпреки това тя посочи, че конкуренцията в музикалния бизнес е огромна, а само в каталога на Spotify има над 7 млн. изпълнители. Според Муур днес изпълнителите имат много повече дигитални възможности от преди и трябва да се възползват от тях, без значение дали са независими артисти или работят с голяма звукозаписна компания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още