Чисто политическият вакуум от началото на май, който се пренесе в икономиката на страната, е причината за неизпълнението на заложените приходи.
Този коментар направи пред БНР бившият финансов министър, а днес депутат от ДПС, Петър Чобанов.
Той беше категоричен, че е имало възможност макрорамката на бюджета да бъде изпълнена, защото за първото полугодие икономическият растеж е бил в размер на 2% на годишна база, а за третото тримесечие е бил 1,6%.
„Тоест тези 1,8% икономически растеж, които бяха заложени, съвсем не са розови, а напротив – бяха абсолютно изпълними в ситуация, в която нямахме предсрочни избори“, каза бившият финансов министър.
Влияние върху неизпълнението на приходите имат и редица външни фактори, един от които са по-ниските цени на петрола, допълни още той.
Според него правителството на Пламен Орешарски е отчело риска от неизпълнение на целите и още тогава е предложило актуализация на бюджета, с която приходите да бъдат намалени с до 500 млн. лева.
Чобанов обаче коментира, че вина за раздутите разходи носи и служебното правителство и посочи, че са изхарчени над 1 млрд. лева – 750 млн. лева заради спрените програми и допълнителни 300 млн. лева, разпределени като разходи.
„Нашата (на ДПС – бел. ред) отговорност се простира до актуализацията, която аз предложих“, коментира Чобанов в отговор на коментарите, че партията му гласува с „въздържал се“ искания от правителството на Бойко Борисов ремонт на бюджета.
ДПС подкрепя като цяло актуализацията, но не в тези размери, стана ясно още от думите на бившия финансов министър.
Чобанов беше категоричен, че правителството на Пламен Орешарски е работило за повишаването на събираемостта на приходите от данъци и мита. По отношение на готвената реформа, която да обедини Агенция „Митници“ и Националната агенция за приходите (НАП), Чобанов обясни, че „има резон в тази идея, тъй като е необходима по-добра координация в работата на двете приходни агенции“.
Чобанов коментира, че не трябва да бъде изключена опасността да се влезе в спирала на задлъжнялостта заради увеличението на дълга за кратко време.
Чобанов отхвърли обвиненията, че правителството на Орешарски не е направило нищо за спасяването на КТБ, коментирайки, че банката е стигнала „едно критично ниво от своето развитие, след което не можеше да продължава по този начин“. „За да има ликвидна подкрепа, трябва да има искане за ликвидна подкрепа. Такова не е имало“, категоричен беше бившият финансов министър.
Положителните ефекти от плоския данък продължават да са налице, а степента на икономическо развитие изисква ние да имаме такъв данък, заяви още Чобанов. Според него гласуването в пленарната зала вчера в подкрепа на този данък е показало, че ДПС не е в опозиция заради самата опозиция. Гласуването е имало за цел да бъдат защитени публичния интерес и бюджетните приходи.


Евростат: България е №1 по поскъпване на горивата в ЕС
Заплахата от екстремни слънчеви бури може да е много по-сериозна, сочи изследване на НАСА
Българският паспорт сред най-силните в света, осигурява безвизов достъп до 178 държави
След инцидента с българин: Забраняват алкохол във влаковете и на гарите в Германия
Западна медия: Радев е атлантик, управлението му е прагматично с привидна противоречивост
Санчес: За F-35 си партнираме с Италия, Германия, Финландия
Санчес: Създаваме индустриални партньорства в Европа
Майкъл Хейг: Най-лошия сценарий е недостигът на горива
Proxima Fusion привлече 411 млн. евро за европейската надпревара за ядрен синтез
Инвеститорите загърбват AI за сметка на традиционните сектори
Subaru се отказа от мекия хибриден боксер
Какво има в гаража на Брайън Мей
BMW променя правилата за избор на автомобил
Tesla най-накрая пусна велосипед
Nissan Leaf получи „гореща“ версия Nismo
Украйна сваля новите руски крилати ракети "Бандерол" със 76-годишни оръдия ВИДЕО
ЕК одобри придобиването на "Уорнър Брос. Дискавъри“ от "Парамаунт“
Служители на френското правителство бяха уволнени заради употреба на наркотици
Левски взе аванс срещу Университатя Крайова след силен старт
Тенденции при полите за лятото