С наближаването на коледните и новогодишните празници идва време за подаръци. В този дух правителството вече започна с отпускане на 1 млрд. лв., за да финансира програмата си за „безплатно” саниране. До края на годината остават четири седмици, в които подобни непредвидени разходи няма да липсват и въпреки тях спокойно може да се очаква по-добро изпълнение на бюджета от предвиденото по няколко причини. Това е същият филм от края на 2015 г., само че без актуализация на бюджетната рамка, в който събираемостта на приходите е по-висока от очакваната, а разходите са по-ниски от предвидените.
В Средносрочната бюджетна прогноза за 2017-2019 г. правителството представя най-актуалните си очаквания за изпълнението на приходната част тази година. Според тях постъпленията от данъчни и неданъчни приходи през тази година ще бъдат с около 2,09 млрд. лв. повече в сравнение с предходната. Добре, но само за първите десет месеца на годината данъчните и неданъчните приходи надхвърлят миналогодишните си нива с близо 2,08 млрд. лв. Т.е. ако през последните два месеца приходите са с 10 млн. лв. над миналогодишните, прогнозата ще се преизпълни, а съдейки по динамиката при тези приходи през първите десет месеца на годината, това най-вероятно ще се случи. А към това се прибавят и постъпления на европейски средства, където също може да се очаква преизпълнение.
Независимо от това са възможни и по-лоши от очакваните резултати при определени приходоизточници. Такъв може да се окаже случаят с приходите от акцизи и по-конкретно - с акциза върху тютюневите изделия, при който през годината се наблюдава интересна динамика. Приходите през януари са необичайно високи (единствената близка стойност е през януари 2010 г.). Това води до по-ниска събираемост през следващите два месеца, но в периода април-юни постъпленията отново надминават нивата си от същия период на предходната година, като юни отново е рекорден. В следващите месеци отново се наблюдава по-слаба събираемост, а приходите от акциз върху тютюна през октомври са около два пъти по-ниски в сравнение с октомври 2015 г. Дори и тази тенденция да бъде прекъсната и постъпленията от акцизи през ноември и декември да са около нивата си от предходната година – между 380 и 400 млн. лв., разминаването с прогнозата може да е около 100 млн. лв., а това поставя под въпрос честите хвалби на правителството за повишаване на данъчната събираемост.
Очакванията за разходите (без вноската в бюджета на ЕС) са те да са с около 1,56 млрд. лв. по-ниски в сравнение с предходната година, като за първите десет месеца изоставането е с над 1,6 млрд. лв. Някои от разходите, например тези за осигуровки, социални плащания и текуща издръжка, могат да наваксат това изоставане в последните месеци. Това се дължи както на отлагане на разходите за издръжка, така и възможности за отпускане на коледни надбавки за пенсионерите и др. Други разходи, като субсидии и възнаграждения, вече изпреварват предвидените увеличения и вероятно ще има преизпълнение.
Нито едно от двете обаче няма да може да компенсира огромното изоставане на капиталовите разходи. Прогнозите са те да достигнат около 4,3 млрд. лв. за цялата година, като за първите десет месеца възлизат на около 1,7 млрд. лв., което означава за два месеца да бъдат похарчени близо 2,6 млрд. лв. От тях вече бяха гласувани 1 млрд. лв. за финансиране на програмата за саниране на жилища, а за оставащите около 1,6 млрд. лв. няма достатъчно време. Това не пречи те да бъдат прехвърлени към други разходни пера само и само за да се „усвои” максимално голям дял от тях. Именно такъв е смисълът на отпускането на въпросния 1 млрд. лв., което нито е наложително, нито е целесъобразно.
С други думи за поредна година ставаме свидетели на водене на безпринципна фискална политика, за която са известни приходите и разходите, а тяхната структура е по-скоро пожелателна. Едва ли може да се очаква нещо по-различно при изпълнението на бюджета за 2017 г., както на фона на опита от последните две, а и повече, години, така и от дебатите в парламента. Независимо от огромната доза заплахи, че няма да има пари за различни програми, популизъм – грандиозни обещания за повече разходи, както и дежурната „борба” на социалистите за въвеждане на прогресивен подоходен данък, бюджетът беше приет без промени. Иначе казано – старата песен на нов глас.
Mакар и по-добро, бюджетното салдо през 2016 г. носи някои „изненади”
Очакванията за разходите са за около 1,56 млрд. лв. по-ниски в сравнение с предходната година, коментира Калоян Стайков от ИПИ
18:15 | 03.12.16 г.
Снимка: Pixabay.com
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
напиши коментар
-
ОПЕК+ се разбраха за ново умерено увеличение на добивите през август
-
Армията инвеститори на дребно, която напуска биткойна, носи нова пазарна тревога
-
САЩ губят предимството си при войната на изобретателност и изкуствен интелект
-
Нарастващите разходи за изкуствен интелект променят начина, по който компаниите избират модели
-
МВР започва структурна реформа с премахване на звена и дублирани функции
-
Евтиният петрол е втори шанс за германската икономика да се върне към растеж
-
Украйна има необявени досега ракетни комплекси, които укрепват предимството ѝ в Черно море
-
Купувачи на имоти се стичат към Испания с търсене на убежище от войната и сътресенията
-
Жадната за енергия Азия вече си взема поуки от кризата в Иран
-
Неиздаване на касови бележки е сред най-честите нарушения, открити от НАП при проверки по Черноморието
-
Местните банки ще дадат силен тласък на търговията с криптовалути в Германия
-
Путин подписа закон за данъчни промени в подкрепа на руския пазар на горива
Най-четени новини
-
До края на годината в България ще се предлагат соларни щори за сянка и производство на ток
-
От 1 юли влизат в сила нови размери на пенсиите
-
"Фантастико" инвестира 9 млн. евро в нов супермаркет в село Бистрица
-
Управляващите искат проверка на разходите за пенсии и социални плащания
-
Украинските дронове започват да работят автономно и могат да се управляват извън страната
-
Синът на владетеля на Дубай купи имение в Лондон за 35 млн. паунда
-
Петролът поевтинява още, през Ормузкия проток преминават повече петролни доставки*
-
Китай опустошава последния бастион на германската промишленост
-
Калоян Желев: Започва драстична промяна в автомобилната индустрия на Стария континент
-
До края на годината в България ще се предлагат соларни щори за сянка и производство на ток
-
Експерт: При рязко вдигане на данъка за второ жилище българите ще измислят начин да не плащат
-
От 1 юли влизат в сила нови размери на пенсиите
-
Пригответе се за наводнение от петрол, когато Ормузкият проток отвори отново
-
ФНИБ е сключила предварителен договор за продажбата на Камбаните Грийн Офиси
-
Руснаците вече не вярват в мощта на своите оръжия, ракета удари Киевско-Печорската лавра*
-
"Фантастико" инвестира 9 млн. евро в нов супермаркет в село Бистрица
-
Правителството вади „Мини Марица-изток“ и „ТЕЦ Марица изток 2“ от БЕХ
-
Финландия предупреждава Европа: Изгубихме Nokia, не трябва да губим и битката за AI
Коментари
Финанси виж още
-
Акция на седмицата: „Трейс Груп Холд“ АД
-
Китай не трябва да "катурне" долара, за да спечели валутната война
4 -
Обещанието за консолидация остава само на хартия
1 -
Местните банки ще дадат силен тласък на търговията с криптовалути в Германия
2 -
Неиздаване на касови бележки е сред най-честите нарушения, открити от НАП при проверки по Черноморието
3 -
Добивът на петрол в ОПЕК нараства през юни с увеличаването на потоците през Ормуз


Никола Цолов с двойна победа на "Силвърстоун"
Тръмп: Ще отидем на Марс много скоро
Петър Стоянов: Българското кино има сериозни успехи и опровергава твърденията, че културата не се развива
Костадинов: Няма клауза в договора ни с Киев, която защитава Черно море от страна на Украйна към Българи
50-годишна, известна на МВР, задигна часовник и парфюм от магазин в центъра на Варна
ГЕРБ: Бюджетът с 5,7% дефицит нарушава Закона за публичните финанси
Неяснотата около търговското споразумение USMCA е вредна
250 години по-късно американската мечта продължава да е жива
"Алтернатива за Германия" преизбра лидерите си в демонстрация на единство
Последният бюджет на Макрон вещае още политически хаос във Франция
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Моторист загина при катастрофа край Гривица
В кадър: Тир катастрофира на АМ "Струма", гориво се разля по платното
Кога напрежението в работата се превръща в хроничен стрес?
Творците срещу AI: Битката за гласа, образа и авторските права
Как гените определят реакцията ни към храните?