След излизането на Великобритания от ЕС финансовият елит ще се оттегли от Лондон и ще се насочи не към Франкфурт, а към Цюрих. Тази прогноза направи в ефира на Bloomberg TV Bulgaria изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев.
Той посочи, че кампанията в страната за референдума се е водила погрешно – изтъквани са били негативните последствия от напускането на общността, но не и какви са позитивите от оставането на Острова в състава на ЕС.
Според Данев Brexit ще има много негативно отражение за българския бизнес. Износителите във Великобритания няма да могат да се възползват от предимствата на единния пазар и ще се изправят в директна конкуренция със страни като Индия и Пакистан, които са членове на Британската общност.
Данев обаче е категоричен, че могат да бъдат намерени и много ниши за българските производители.
В отговор на въпрос дали Brexit може да бъде използван като извинение за бавене на политики, изпълнителният председател на БСК посочи, че българският бизнес има проблем с българския политически елит, липсата на прогнозируемост, с неустойчивата система и липсата на правораздаване. Това се вижда ясно от отлива на капитали и инвестиции от страната, допълни той.
Междувременно работодателските организации у нас вече изразиха своите опасения от забавянето на нотификацията на наредбата за намаляване на тежестта за бизнеса, свързана с разходите за енергия от възобновяеми източници.
В писмо до генералния директор на Дирекция „Конкуренция“ Герт-Ян Купман от АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ коментираха, че излизането на Великобритания от ЕС може да доведе до нови пазарни трудности за енергоемките производства и настояват за ускоряване на одобрението на наредбата.
Четирите национално представени работодателски организации са разговаряли с представители на ЕК през април. На тази среща е имало заявено очакване, че нотификацията може да бъде получена до края на юни, а Купман е определил този срок като „изпълним“.
Темата за Brexit можете да следите тук


Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Д-р Симидчиев: Проблемът в здравеопазването е управленски
3 цвята за жени над 40
Мондиал 26: С 3 гола за едно полувреме Мароко изхвърли Канада
Песков: Зеленски може да дойде в Москва за среща с Путин