България трябва да остане незаобиколим фактор на газовата карта на Европа, заяви в ефира на БНТ енергийният министър Темунежка Петкова. Преди дни тя подписа с "Газпром" пътна карта за разширяване на газопреносната инфраструктура на България, част от което са и плановете за газов хъб "Балкан".
В пътната карта е предвидено създаването на работна група с български и руски експерти, които ще дискутират потенциала на хъба. Работата с руската страна обаче ще бъде при стриктно изпълнение на европейските правила в областта на енергетиката, увери Петкова.
Енергийният министър обясни, че темата за антимонополното дело на ЕК срещу "Газпром" не е била обсъдена по време на посещението й на икономическия форум в Санкт Петербург.
Петкова беше категорична, че правителството работи активно за изграждането на междусистемни връзки, за диверсификацията на доставките, "за да не се окаже, че ще бъдем заобиколени от всички проекти".
Тя посочи, че очаква и допълнителни разговори с Унгария във връзка с идеята на Будапеща за възраждане на проекта "Южен поток".
По време на икономическия форум в Санкт Петербург "Газпром" подписа споразумение за съгласуване на газовите доставки за Южна Европа с гръцката DEPA и италианската Edison.
Един от начините за подобряването на енергийната независимост на страната е местният добив. Енергийният министър отказа да коментира какви са новините от проучванията в блока "Хан Аспарух" с обяснението, че това е корпоративна тайна, но допълни, че участниците в консорциума, проучващ блока, са много обнадеждени след първите сондажи.
Предстои нов сондаж в блока, където първата находка беше от петрол.
Визията за развитието на българската енергетика ще бъде записано в стратегия, за която Петкова призова за национално обединение. В нея ще бъде записано и дали България ще има нужда от нова ядрена мощност в Белене. Вариант за оборудването за АЕЦ "Белене" е и да бъде изграден седми блок в АЕЦ "Козлодуй", припомни още енергийният министър.
По повод стачката в мина "Оброчище", Петкова обясни, че е прекратила временно концесионния договор във връзка с неизпълнението на задълженията на концесионера.


Промяна в движението по пътя Каварна - Варна заради катастрофа
Варненци недоволстват от шума на мотори в късните часове
Европейската комисия кани младите хора от Варна да станат „Млади трансгранични посланици“
Кметът на Варна кани жителите на "Виница" на среща
Джебчии дебнат туристи край Археологическия музей във Варна
Технологиите поведоха спадовете в Азия
"Елаците-Мед" планира мащабни инвестиции и добив на 190 млн. т руди до 2041 г.
Хуманоидните роботи ще са следващият голям балон
ОАЕ прекъсват икономическите връзки с Иран след ракетна атака
Борбата с българската олигархия може да остане само една мечта
Skoda се насочва към природен газ въпреки загубата на мощност
Радикална промяна за новия Hyundai Tucson – той е квадратен
Китайски гиганти пренасят спора си в Европа
Близо милион автомобила са изтеглени по странна причина
Brabus махна покрива на най-дивото си творение с V12
Синдикат: Категорично казваме "не" на либералния подход в училище
При риболов: Американка с три деца се удави, спасявайки 7-годишния си син
МОН предлага единен инструментариум за проследяване на детското развитие
Руски ветроход отплава към Северна Корея за необичайна "мисия на добра воля"
Демерджиев за иранската заплаха към "Безмер": Взети са всички възможни мерки
преди 9 години Откачалка , ако това беше както го описваш , сега трябваше да действат и АЕЦ Белене и Южен поток...България стана 100 % заобиколим васал заради американските и европейските господари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хаааахаха... А разни емзетки, галfon-и и жулиенчета ше я поливат... хахаха... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Теменужке, споко бе. Ще опънеш листенца и ще поемаш слънце и вятър.Другите да му мислят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "По време на икономическия форум в Санкт Петербург "Газпром" подписа споразумение за съгласуване на газовите доставки за Южна Европа с гръцката DEPA и италианската Edison."Късно е, чадо, вече сме заобиколени! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "за да не се окаже, че ще бъдем заобиколени от всички проекти".Е , то си е баш тъй. отговор Сигнализирай за неуместен коментар