Екстремистката групировка "Ислямска държава", чрез своя новинарски сайт "Амаг", пое отговорност за терористичната атака срещу берлинския коледен базар в понеделник вечерта, предаде ДПА.
Нападателят беше "войн на "Ислямска държава", откликнал на призива й да се нападат граждани на страните от коалицията, която се бие с групировката, се казва в съобщението. То е типично за начина, по който Ислямска държава е поемала отговорност и за предишни атаки в Европа, посочва БТА.
Германският вътрешен министър Томас де Мезиер каза тази вечер, че извършителят на атаката с камиона вероятно все още се укрива и че заподозреният и арестуван за престъплението пакистански гражданин е бил освободен поради липса на доказателства, предаде Ройтерс.
Говорейки по телевизия Цет Де Еф, министърът каза, че полицията от самото начало работи по много следи, а не само по една. Несъмнено е, че инцидентът с камиона е преднамерена атака, но мотивите за нея остават неясни, добави той.
Атаката на коледния базар в Берлин беше определена официално като „терористичен акт“ от канцлера на Германия Ангела Меркел. В емоционално изявление, публикувано от The Guardian, тя посочи, че все още има неясни моменти около нападението. При нападението загинаха 12 души, а ранените са 50.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително
преди 9 години Ама много ЕСТЕСТВЕНО, че ще "поемат отговорността" от Ислямска държава. Тия хора също имат спонсори, на които трябва да се отчитат, че нещо са свършили. Сигурен съм, че с най-голямо желание ще поемат отговорността и за всички без изключение атентати, които ще се случат в бъдеще. Никой друг не може да прави атентати на този свят. Те са единствени и без конкуренция. Сега разбирам защо всесилният и всемогъщ Запад, който "пося демокрация" навсякъде другаде не иска да се занимава с унищожаването на Ислямска държава. Защото ако атентатите по света вземат та продължат кой ще поема отговорността. Така си е най-добре. Да има един универсален виновен, който по презумпция си е виновен винаги и за всичко. Какво ще се занимаваме да търсим истинските виновници.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не , всеки политик от такъв ранг , ако не е марионетка подава оставка...а всеки народ ако не е дебилизиран пипва гьостерицата ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години и смяяятай батко аз чак са виждам, че тези са имали и новинарски сайт, тц тц тц бре бре бре с брадати администратори сигур които да го поддържат. И се борят лъвовете от Запада да претрепят ужасния враг, а той ги мори през новинарския си сайт качен на Сашовски сателит смятай .... тия направо ни взеха за мезе от 2.60 лв. брате ..... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години и до там ше я докарат не се стягай тая бабетията е много зле, трепе си народа като слуша мурдерите от Сашово че доколкото знам тези Идил са тяхна фирма под изпълнител ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тия са пълни нещастници от германските служби и полиция ...късмет имат че дебилизиранта нация от т.нар. немци досега не са осъдили Меркел и държавата за нанесените щети , физически и морални , жертви на политиката . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ислямска държава пое отговорност за атаката в Берлин --------------------------------------------------------------пхахахах хахахах офф направо ше ме уморите с тея тъпотии, сигур са се обадили по тела на Шмъркелица и са казали "Слушай кво ние от Американска Държава сме да знайш ние бяхме " ..... :)) Не е истина брате какви глупости пишат, че и за новина го имат даже .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар