Ляво-дясната коалиция на големите партии в Европейския парламент (ЕП) подкрепи вчера почти напълно новия състав на Евроепйската комисия (ЕК) след седмица на партийни спорове, които поставиха под заплаха екипа на Жан-Клод Юнкер, предаде Ройтерс.
Новият председател на ЕК даде една жертва от 27-членния си екип, който предложи на европейските депутати. Словения ще трябва да му предложи нов кандидат, след като бившият й премиер Аленка Братушек претърпя унизителен вот вчера вечерта, в резултат на който тя бе обявена за неподходяща за европейски комисар.
Но въпреки това, с изключение на още една въпросителна, останала около това каква ще е ролята на унгарския кандидат, за когото бе решено, че е неподходящ да ръководи ресора образование и култура, по-голямата част от екипа на Юнкер преодоля парламентарното препятствие и е готов да встъпи в длъжност на 1 ноември.
Юнкер трябва да направи някои преустройства, но не и основна подмяна на екипа, който трябва да балансира интересите на големите страни и да отразява политическото равновесие в парламента, като същевременно изпълни обещанията за създаване на заетост и връщане на доверието на половин милиард граждани на ЕС, отбелязва Ройтерс.
Освен Братушек имаше и други претенденти, които се смятаха за спорни, но получиха подкрепа. Така например депутатите одобриха кандидатурата на испанския консерватор Мигел Ариас Канете за поста комисар за енергията и климатичните промени със 77 срещу 48 гласа, посочва ДПА.
Председателят на парламентарната група на Европейската народна партия Манфред Вебер заяви, че сега трябва да се направи така, че новият състав на комисията Юнкер да бъде гласуван още този месец, за да може тя да започне работа точно на 1 ноември.
Според досегашните планове вотът трябва да бъде на 22 октомври.
Парламентът не може да решава при гласуването за отделни кандидати, а само за цялата колегия от 27 комисари. Самият Юнкер вече има одобрението на ЕП.
При гласуванията снощи в съответната ресорна комисия двамата номинирани за вицепредседатели на комисията в икономическата област Юрки Катайнен (номиниран за заместник-председател на ЕКя и комисар за работните места, растежа, инвестициите и конкурентоспособността) и Валдис Домбровскис (номиниран за заместник-председател на ЕК и комисар за еврото и социалния диалог), както и Джонатан Хил (номиниран за еврокомисар за финансовата стабилност и услуги и капиталовите пазари) и Пиер Московиси (номиниран за еврокомисар за икономическите и финансовите въпроси, данъчното облагане и митническия съюз) също получиха подкрепа със значителни мнозинства.
Номинациите на Хил и Московиси преди това предизвикаха спорове, допълва ДПА.
(БТА)


Над 200 сигнала за мазут по Черноморието през юни
Шефът на БНБ с критика към бюджета
В Созопол задържаха рекордно количество райски газ
Тръмп отново обяви желание за край на войната в Украйна
Черно море обяви официално още едно ново попълнение
Собственикът на Breitling: Китай остава труден пазар
Жегата започна в Ню Йорк
Биология на дезинформацията: Защо виждаме саблезъби тигри в новинарския поток
National Grid заложи на AI фирма
Слънчевата и вятърната енергия вече дават 35,3% от производството на ток в света
Fiat Multipla се завръща като 4-местна градска кола
Bentley показа уникална преливаща боя
EС ще ограничава скоростта от... Космоса
Кога шумът от гумите е по-силен
BYD не иска съюзи в Европа
Рекордни 440 кг райски газ иззеха при акция в Созопол
Анджелина Джоли не е ходила по срещи от раздялата с Брад Пит
Дошли заедно, отишли си заедно: Какво накара 19-годишни близнаци с големи мечти да се самоубият?
Робърт Плант и Saving Grace излизат на сцената на Античния театър
преди 11 години Специални поздрави от ЕК за всички Еврограждани:http://life.dir.bg/news/-17549766(да не сте посмели да махнете линк-а!!!) отговор Сигнализирай за неуместен коментар