Умереният инвеститорски оптимизъм на европейските борси в началото на днешната първа за 2015-а година сесия на търговия беше париран доста бързо в резултат на по-слаби декемврийски PMI проучвания за промишлената активност в еврозоната и във Великобритания.
Повечето европейските фондови индекси отвориха с предпазливо повишение като реакция на специално интервю за немския финансов ежедневник Handelsblatt на шефа на ЕЦБ Марио Драги. В това интервю Драги подчерта, че лихвените нива в еврозоната ще останат рекордно ниски за по-продължителен период и в същото време той отново намекна, че при необходимост ЕЦБ е готова за нови финансови инжекции, включващи и програма за покупки на държавни облигации (програма за "количествени улеснения").
Позитивният старт на европейските акции за 2015-а година обаче беше париран от по-слаби от очакваното проучвания на агенция Markit за промишлената активност в еврозоната и във Великобритания през последния месец на отминалата година.
Това доведе до понижение на общия европейски индекс Stoxx Europe 600 с 0,26%, като немският индекс DAX спада с 0,76%, френският индекс CAC40 - с 0,34%, а британският индекс FTSE100 - с 0,2%.
Текущото низходящо движение на европейски пазари на акции обаче изглежда ограничено от засилващите се спекулации, че още на следващото заседание на 22-ри януари ЕЦБ може да започне покупки на държавни еврооблигации от еврозоната, което рефлектира върху европейския дългов пазар.
Доходността на 10-годишните облигации на Италия и на Испания се понижава към поредни рекордни дъна от старта на еврозоната насам, съответно 1,805% и 1,525%, докато доходността на 10-годишни немски книжа се колебае около 0,54% (близо до историческите дъна от предходната седмица) на фона на засилващата се политическа криза в Гърция преди предсрочните избори в страната на 25-и януари.
(БНР)


„Възраждане” поиска оставката на Ивайло Мирчев като депутат
Варна е домакин на събитието „Professional Sandbox“ за млади хора и кариерно развитие
Петър Витанов сравнява България с 1990 г., международните данни я поставят в топ 2 в ЕС по растеж
Получен е сигнал за бомба на стадион "Васил Левски"
След Тръмп и Путин отива в Китай
Рядък щам на ебола без одобрена ваксина отне десетки животи в Конго
Киър Стармър има един последен ход: страхът от това какво ще последва
Глобалният интерес към редки мравки засилва контрабандата от Кения
Компания за AI чипове набра $5,55 млрд. в най-голямото IPO за годината
Шефът на ЦРУ посещава Куба - нов знак за разочарованието на САЩ от преговорите
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Ето я най-новата марка на BMW
МВР предупреди: Зачестяват случаите на телефонни измами
Студен въздух понижава температурите утре, на места ще вали
Ирак има ново правителство начело с бизнесмена Али аз Зайди
"Пирогов" обучава родители как се дава първа помощ на дете
За абитуриентските балове: Най-актуален е естественият грим