Британската компания за финансови услуги Standard Life (Standard Life) купува Aberdeen Asset Management за 3,8 милиарда британски лири (4,7 милиарда долара, 4,4 милиарда евро), създавайки една от най-големите фирми за управление на активи в света, съобщиха днес двете компании, предаде AFP.
Сделката е определена като сливане, но акционерите от Standard Life ще имат пълен контрол с дял от 66,7 процента в новата компания. Aberdeen Asset Management ще притежава останалите 33,3 процента.
Инвеститорите от Aberdeen ще получат 0,757 нови обикновени акции на Standard Life за всяка акция, която вече притежават, като така пазарната стойност на Aberdeen се определя на 3,8 милиарда британски лири.
Новата компания, чиято пазарна капитализация е 11 млрд. лири, ще обслужва активи на обща стойност 660 млрд. британски лири (767 млрд. евро), което превръща фирмата в един от най-големите инвестиционни мениджъри в света и най-голям във Великобритания.
Централата ѝ ще бъде в Шотландия, а персоналът й в целия свят ще наброява 9 хил. души.
В интервю пред BBC главният изпълнителен директор на Aberdeen Мартин Гилбърт посочи, че ще има известни съкращения, но няма да бъдат закрити 1000 работни места, каквито информации се появиха в медиите, отбелязва Ройтерс.
Компаниите очакват сливането да намали разходите с до 200 милиона британски лири годишно. Ще има и еднократни разходи в размер на 320 млн. паунда.
Целта на двете фирми е сливането, което трябва да бъде одобрено от регулаторните органи, да приключи през третото тримесечие.
На борсата плановете бяха посрещани с одобрение. Анализаторът Бен Коен от финансовата компания Canaccord Genuity счита за възможно да се появят конкурентни оферти за двамата партньора. Книжата на Standard поскъпнаха с 5,6 на сто, а тези на Aberdeen - с 4,5 на сто.
Конкурентите на Aberdeen Jupiter и Ashmore също поскъпват силно с над 5 на сто, като последните маркират с цена от 379,7 пенса тригодишен връх.
Вследствие на сливането печалбата може да се повиши с между 19 и 24 на сто, очакват експертите на инвестиционната банка Liberum, цитирани от Ройтерс. Те очакват и други сливания в бранша и също не изключват конкурентна оферта за Aberdeen.


Киберексперт: Бомбените заплахи целят да изпитат устойчивостта на институциите
Започва изплащането на осъвременените пенсии
Мирчев пита: Какво обеща Радев на Турция, за да замрази Ердоган договора с "Боташ"?
Вирусолог за бактериите по морето: Най-застрашени са хората с отслабена имунна система
Черно море играе три контроли тази седмица
Maersk и Hapag-Lloyd обмислят завръщане по маршрута през Червено море
Защо Volkswagen има проблем — и каква може да е следващата стъпка
Как Испания изпревари Южна Корея, без да разчита на изкуствения интелект
Петролът поскъпва след нови удари по кораби в Ормузкия проток
Загубите при акциите продължават поради слабостта на технологичните компании
Камион почиства пътища в Китай с 80 км/ч
Следващото Bentley ще бъде само на ток и ще се казва Torcal
Какво ни казват странните шумове от колата
Непознатата Гърция 3: Янина и Додона
Първият електрически мотоциклет на Honda навлиза на европейския пазар
Говори свидетел за трагедията с АТВ в Слънчев бряг
Каспаров: Краят на войната в Украйна ще означава край на режима на Путин
Готово ли е родното образование да интегрира ефективно AI?
Кендъл, Джейкъб и съпрузите Бийбър избягаха с моторница от сватбата на Тейлър Суифт
Украйна изстреля над 430 дрона към Москва преди срещата на върха на НАТО