IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Данъчно облагане на сделки с чуждестранна валута

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

    требе да се работи по първия начин. никой не ти иска подробна справка за сека сделка. то ще им се завие свят от сметки ако имаш няколкостотин на година , просто има начално и крайно салдо на сметката , разликата ( ако е във валута сметаш по фиксинга за 31,12) е данъчната основа, стейтмънт не е нужно да прилагаш и без него ще ти земат данъка
    Е и аз това казвам.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение

      Хващаш си една валута. Най-добре евро/което за данъчните е лев/. И работиш с нея. Имаш две възможности:
      1. В началото си имала 100000 евро. След целия каламбур, сделки, заеми, лихви, разполагаемостта ти е три вида валути с равностойност 105000 евро. Декларираш 5000 евро печалба по фиксинг и прилагаш стейтмънта от брокера или банката.
      2. Захващаш всяка сделка по отделно. Избираш FIFO, LIFO или средна. И ти се разказват игрите. Всяка от сделките си има съответния курс на сключване, който може да бъде например 1.0600 EUR/USD, обаче за данъчните е фиксинга на лева за долар за деня, който пък се определя на база фиксинга на ECB за деня, който може да е дори 1.08 EUR/USD. Прецени дали си струва. Аз не бих се захванал. Имал съм години с десетки хиляди сделки
      требе да се работи по първия начин. никой не ти иска подробна справка за сека сделка. то ще им се завие свят от сметки ако имаш няколкостотин на година , просто има начално и крайно салдо на сметката , разликата ( ако е във валута сметаш по фиксинга за 31,12) е данъчната основа, стейтмънт не е нужно да прилагаш и без него ще ти земат данъка

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Bobacho Разгледай мнение

        Което го прави абсурдно несправедлив данък. Освен това загубата не се приспада от данъчната основа и за настоящата година.
        Абе, пак си е добре сега. Приспадат се поне загубите през годината. Имаше време, когато печалбите се облагаха, загубите през годината не се приспадаха. Но тогава пък никой не им плащаше данъци

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Nikolinka Dimitrova Разгледай мнение
          Ситуацията е следната: Вложени са първоначално например 100 х.евро. Осъществяват се сделки между EUR, USD и GBP - във всички варианти на покупко-продажба между трите валути, като междувременно е усвоен и заем в USD. По-скоро ми трябва някакво принципно становище как да изчисля печалбите или загубите от сделките във връзка с чл.33, ал.4 от ЗДДФЛ, т.е. как да определя левовата равностойност на "цената на придобиване" и "продажната цена". Текстът от закона е лесно приложим за ценни книжа, но в случаите при търговия с три валути и множество сделки не съм наясно. Тъй като сделките са доста, а има и усвоен заем, обмислям вариант да определя резултата като на "търговец".
          Хващаш си една валута. Най-добре евро/което за данъчните е лев/. И работиш с нея. Имаш две възможности:
          1. В началото си имала 100000 евро. След целия каламбур, сделки, заеми, лихви, разполагаемостта ти е три вида валути с равностойност 105000 евро. Декларираш 5000 евро печалба по фиксинг и прилагаш стейтмънта от брокера или банката.
          2. Захващаш всяка сделка по отделно. Избираш FIFO, LIFO или средна. И ти се разказват игрите. Всяка от сделките си има съответния курс на сключване, който може да бъде например 1.0600 EUR/USD, обаче за данъчните е фиксинга на лева за долар за деня, който пък се определя на база фиксинга на ECB за деня, който може да е дори 1.08 EUR/USD. Прецени дали си струва. Аз не бих се захванал. Имал съм години с десетки хиляди сделки

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Bobacho Разгледай мнение

            Което го прави абсурдно несправедлив данък. Освен това загубата не се приспада от данъчната основа и за настоящата година.
            така е

            Коментар


            • Ситуацията е следната: Вложени са първоначално например 100 х.евро. Осъществяват се сделки между EUR, USD и GBP - във всички варианти на покупко-продажба между трите валути, като междувременно е усвоен и заем в USD. По-скоро ми трябва някакво принципно становище как да изчисля печалбите или загубите от сделките във връзка с чл.33, ал.4 от ЗДДФЛ, т.е. как да определя левовата равностойност на "цената на придобиване" и "продажната цена". Текстът от закона е лесно приложим за ценни книжа, но в случаите при търговия с три валути и множество сделки не съм наясно. Тъй като сделките са доста, а има и усвоен заем, обмислям вариант да определя резултата като на "търговец".

              Коментар


              • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                на форекса се обалага печалбата за годината ако има такава. загубата при физическ лице не може да се приспада следваши години
                Което го прави абсурдно несправедлив данък. Освен това загубата не се приспада от данъчната основа и за настоящата година.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Nikolinka Dimitrova Разгледай мнение
                  Здравейте,
                  Бих искала помоля за пример за определяне на данъчната основа за облагане по чл.33, ал.4 от ЗДДФЛ от сделки по покупко-продажба между три чуждестранни валути.
                  дай параметри да ти го сметна

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Nikolinka Dimitrova Разгледай мнение
                    Здравейте,
                    Бих искала помоля за пример за определяне на данъчната основа за облагане по чл.33, ал.4 от ЗДДФЛ от сделки по покупко-продажба между три чуждестранни валути.
                    на форекса се обалага печалбата за годината ако има такава. загубата при физическ лице не може да се приспада следваши години

                    Коментар


                    • Данъчно облагане на сделки с чуждестранна валута

                      Здравейте,
                      Бих искала помоля за пример за определяне на данъчната основа за облагане по чл.33, ал.4 от ЗДДФЛ от сделки по покупко-продажба между три чуждестранни валути.
                    Working...
                    X