България и Турция подписаха протокол за сътрудничество в областта на земеделието. Това стана по време на 13-ото заседание на Комитета по земеделие между двете страни в Одрин, Турция, съобщиха от пресцентъра на ресорното ведомство
Документът беше подписан от зам.-министър Цветан Димитров, който водеше българската делегация, и Али Реджеп Назли, генерален директор на Дирекция международни отношения и Европейски съюз на Република Турция. Двете страни изразиха желание за подобряване на отношенията и сътрудничеството в областта на селското стопанство и храните, като обсъдиха въпроси свързани с растениевъдството, рибарството и аквакултурите, аграрната наука, развитие на селските райони, търговията със селскостопанска продукция, както и животновъдството и здравеопазването на животните.
България и Турция се споразумяха за сътрудничество и обмяна на опит и експерти в областта на биологичното земеделие и семепроизводството, аграрната наука и биотехнологиите и засилено сътрудничество в областта на борбата с градушките. В областта на рибарството и аквакултурите двете страни ще обменят информация и научни данни и ще си сътрудничат в областта на опазването и рационалната експлоатация на рибните ресурси в Черно море, включително в борбата с незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов, както и обмяна на опит при изкуствено развъждане на калкан.
Турската страна заяви, че българските животновъди могат да изнасят живи овце за разплод, угояване и клане в Турция, като са придружени с допълнителна декларация в съответствие с ветеринарно-санитарните условия, определени от министерството на храните, селското стопанство и животновъдството на Република Турция.
В рамките на визитата си заместник-министър Цветан Димитров се срещна и със заместник-министъра на храните, земеделието и животновъдството на Република Турция Мехмет Даниш. На срещата двамата се договориха да бъде организиран селскостопански бизнес форум, чиято цел е увеличаване на обема на селскостопанската търговия между двете страни.


Без ток във Варна на 21 август 2026
АЕЦ "Козлодуй" е с намалена мощност от днес
Времето във Варна на 26 май 2025
Почитаме паметта на апостол Тадей и на свещеномъченик Симеон Самоковски
Шишков ще посети Варна в рамките на инициативата „Регионите говорят“
Големите фондове започнаха да предпочитат краткосрочните облигации
Финансовият министър на САЩ сигнализира обратни изкупувания за 4 млрд. долара
IPO-то на Anthropic може да достигне или надмине това на SpaceX
Икономическото задушаване на Иран е най-малко болезненият край на войната
Светът води грешния дебат относно AI безопасността
BYD и Xpeng завладяват Европа, но държат пари на дилърите
Защо добавянето на дестилирана вода към антифриза е опасно
Възроденият Ford Escort Mk1 предизвиква суперколите
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Земетресение стресна жителите на Нови пазар в Сърбия
Идва ли краят на ол инклузива?
"Левски" №1 по публика в плейофите за Шампионската лига
Войни, суша: Ще скочи ли цената на хляба