Електроразпределителното дружество EVN подаде молба за арбитраж в Международния център на Световната банка за уреждане на инвестиционни спорове, става ясно от съобщение на сайта на австрийската компания.
Причината са „нарушения на международното право“ и спорове с регулаторните органи във връзка с ценообразуването и компенсациите по изкупуването на енергията от възобновяеми източници. „Тези действия са причинили значителни щети на EVN и неговите дъщерни дружества, се казва в съобщението на компанията.
Още през март EVN предупреди за големите си загуби от изкупуване на енергия от ВЕИ, които в периода 1 юли 2012 – 1 март 2013 година надхвърлят 100 млн. лева. Тези разходи дружеството прави в изпълнение на задълженията си като обществен доставчик на енергия, изкупувайки електричеството от централите на преференциалните цени, определени от ДКЕВР.
Припомняме, че електроразпределителните дружества дадоха прогноза за количеството на изкупуваната енергия преди промяната на цените от 1 юли 2012 година. В последвалите месеци обаче имаше истински бум на присъединяване на нови ВЕИ-централи и се оказа, че количеството, което трябва да бъде изкупувано е значително по-голямо.
От EVN не уточняват каква е сумата в арбитражния иск. Надеждите им са за бързо партньорско разрешение и за двете страни.


Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Челен удар край Луковит:14-годишно дете пострада тежко
Първан Симеонов: Може да се окаже, че моделът остава без Борисов и Пеевски, но с нов началник
Стоичков след среща с Марко Рубио: Впечатлен съм от него
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря
Пациент с множество травми е транспортиран с въздушна линейка от Смолян към "Пирогов"
преди 12 години Време е ЕВН да им намажем ските! ВЪН от страната ни *** грозна и гадна! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ТЕ имат правото да не са никога на загуба - ще ти сложат такса електромер ако решат и 100лв! - продадени сме много яко на това ниво дето ни чук**ат, и в тази плоскост нямаме права, освен задължения! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Те на тази дума още не и знаят значението. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Принципно трябва да се оставят на загуба за да се махнат сами.Иначе тези протести за оставка на правителството с нищо не ускоряват решаването на тези проблемите в енергетиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Принципно трябва да се оставят на загуба за да се махнат сами.Иначе тези протести за оставка на правителството с нищо не ускоряват решаването на тези проблемите в енергетиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Утре си поръчвам соларни панели made in BG и ше ви набера лайката, *** ***! Нали държавните харчове са и мои харчове - бойкот, ваща лайка!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години :-). T2 и *** хора тук просто да се оправят. Съдбата им става все по-заслужена.. глад, мизерия и смърт в калта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Най напред руснаците за 1 милиард, сега и ЕVN ...дали нашият фалит не е по близо отколкото гръцкия? отговор Сигнализирай за неуместен коментар