Комисията за защита на потребителите (КЗП) извършва интензивни проверки в търговската мрежа и онлайн пространството във връзка с предстоящите Великденски празници, съобщиха от Комисията.
Контролният орган следи за коректността при анонсирането и провеждането на кампаниите за намаления и промоции. Обект на контрол е и ясният При нарушения глобите може да стигнат и 50 хил. лева.
Комисията ще проверява и дали търговците правят истински намаления. По закон търговецът е длъжен да е продавал стоката на старата цена поне 30 дни преди намалението. Когато по документи се установи, че е повишена цената няколко дни преди намалението, това е нелоялна търговска практика. В интернет търговията този принцип не е уреден законодателно, затова КЗП наблюдава онлайн търговците в дните и седмиците преди големите празници и анонсираните от тях кампании. Когато търговецът вдигне цената няколко дни преди намалението, и посочва 30, 50 или повече процента нереална отстъпка, КЗП го санкционира за нелоялна търговска практика.
Обмисля се сформиране на съвместни екипи с представители на Българската агенция по безопасност на храните, на Държавната агенция по метрологичен и технически надзор и на общините по места за извършване на проверки по пазарите, където се предлагат най-често търсените стоки за предстоящите празници през пролетта.
Според КЗП по време на зимния туристически сезон не е имало някакви сериозни сътресения, а засилените инспекции по Черноморието започват през май.


Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Работата на бюро увеличават риска от рак
Варна, Бургас, Пловдив и София официално подадоха документи за домакинство на „Евровизия 2027“
SENSHI Grand Prix шампионът Жулиен Риков излиза срещу италианско острие на 11 юли
Ученици от Хуманитарната гимназия провеждат лятна практика по съдилищата във Варна
Google изостава в AI надпреварата поради вътрешна бюрокрация
Индустрията за полупроводници призовава САЩ да не изкривяват пазара на памети
Остава ли в миналото свободното корабоплаване през Ормузкия проток?
Как Европа може да стане незаобиколим фактор в критичните звена, свързани с AI
Бернар Арно дарява 50 млн. евро за математически институт във Франция
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
Деца превърнаха Ferrari за 530 000 долара в пързалка
10 много бързи SUV на цена до 15 000 евро
BMW потвърди дългото и сигурно бъдеще на V8
Украйна удари руски военни бази в Крим
Тенденции при прическите за лятото
Библии, пенсии и парфюм: Шест интересни места, от които Тръмп получава пари
Украйна предлага диалог с Полша за историческите спорове, Туск настоява за признаване на истината
Космическо съперничество: Русия срещу SpaceX започва с провал