Всички работодателски организации отказаха да обсъждат минималната работна заплата с мотива, че заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество е свикано нелегитимно, тъй като вече решението за минималното възнаграждение е прието от Министерския съвет.
Бизнес организациите си тръгнаха демонстративно от заседанието, на което останаха само синдикатите и представителите на правителството – Томислав Дончев, Владислав Горанов и Зорница Русинова.
Васил Валев от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) заяви пред медиите, преди да си тръгне, че днешното заседание е свикано в нарушение на правилата, защото трябва да има петдневен срок при извънредни заседания, а днешната среща е организирана от вчера за днес.
Решенията, които това заседание ще вземе, не могат да бъдат легални и работодателските организации най-вероятно ще ги обжалват, стана ясно от изявленията на бизнеса.
Заседанието приключи бързо без работодателите.
По повод заканата на бизнеса, че ще атакуват решението за минималната заплата, вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че не е обезпокоен и всеки има право да обжалва решение на тристранката.
Той не прие критиката, че заседанието на тристранния съвет е свикано незаконно. „Направихме всичко възможно в тази необичайна ситуация“, каза Дончев.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров определи поведението на работодателските организации като „нескопосан опит да атакуват повишаването на доходите в България“. Той смята, че поведението на бизнеса „граничи с безотговорност“.
По думите му трябва да се прави разлика между бизнеса в България и работодателските организации, защото според него никой от реалния бизнес не приема като проблем повишаването на минималната работна заплата.
Лидерът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов също определи като бойкот поведението на работодателските организации и посочи, че синдикатът е напът да преосмисли възможността за следващи преговори по определяне на механизъм за формиране на МРЗ.
Той посочи, че заплатите в България зависят от политическите фактори и попита защо работодателските организации, които отказаха дискусията, продължават да настояват за ниски доходи в страната.
Тримата министри не можаха да отговорят на медиите дали ще има още едно заседание на тристранката по същата тема.


Експлозии в Дамаск близо до хотела на Макрон
ПСК “Черно море” с бронзова купа на държавното в Пловдив
Коцев подновява сутришните си инспекции в различни части на града
Почти 150 ветроходци от България и чужбина се очакват на Международна регата Варна 2026
Скулпторът Ангел Атанасов представя изложбата „Външен ритъм“ във Варна
Трета гореща вълна заплашва Европа с пожари и по-високи цени на тока
В. Ботев: AI регулациите пречат, но и помагат на Европа
Р. Христова: AI може да създаде перфектния инфлуенсър, но хората търсят емоция
Програмата за финансова грамотност на Postbank влиза във „Фермата на Lidl“
На срещата на НАТО Турция ще иска да поеме освободените от САЩ функции
Какво се поврежда най-често в колата при летните пътувания
Парадокс - ЕС унищожи евтините коли, а сега иска да ги върне
Камион почиства пътища в Китай с 80 км/ч
Следващото Bentley ще бъде само на ток и ще се казва Torcal
Какво ни казват странните шумове от колата
Нова платформа - "Диагноза България", нищи пътя на парите за здраве
На фона на липсващо гориво: Стотици коли се събраха за Деня на Москвича (СНИМКИ)
Дмитриев: Финландия плаща за войнствената политика на Стуб с икономически колапс
Екипът на БОК сам боядисва помещенията си (СНИМКИ)
Експерт: Български банки склонни на кредити с ниски лихви за покупка на имот в Гърция
преди 9 години "Той не прие критиката, че заседанието на тристранния съвет е свикано незаконно. Направихме всичко възможно в тази необичайна ситуация, каза Дончев."И какво по-точно й е необичайно на ситуацията?! Дебелият сняг или леда в нечий мозъци?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години където няма синдикати, заплатите са най-високи :) Иначе правилно използвате думата синдикат, вместо профсъюз :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар