Докато води сериозна кампания срещу Русия заради войната в Украйна, САЩ също така оспорва доминиращото положение на Кремъл на друг фронт – енергетиката в Източна Европа, коментира Voice of America.
България, която е член на НАТО, разчита на Русия за доставката на 85% от необходимия ѝ природен газ, както и за 100% от ядрените си мощности. Така, страната се оказва на фронтовата линия на този сблъсък.
„За Русия енергетиката винаги е била средство за разширяване на геополитическите ѝ приоритети и за защита на финансовите интереси на определени хора”, заявява бившият министър на енергетиката на България Трайчо Трайков. „Икономическите печалби са на последно място. Достатъчно на брой хора в България дължат услуги на Русия, така че тази политика е успешна”, посочи той.
Наскоро САЩ обещаха да изпратят енергиен пратеник в София, а освен това полагат усилия да помогнат на американска компания да построи в България ядрен блок. Вашингтон също така се опитва и да подпомогне финансирането на нови газопроводи и газови терминали в региона.
По-рано тази година държавният секретар на САЩ Джон Кери посети България, за да разговаря с властите по икономически въпроси. Кери посочи, че е било отделено „много време” за обсъждане на енергийната сигурност, подчертавайки, че България трябва да намери нови източници.
Ходът на Вашингтон бе направен на фона на подновените обвинения, че Русия е успяла да блокира проучването и добива на шистов газ в България чрез държавната си компания „Газпром” и с помощта на сенчеста, но добре финансирана кампания, за да защити доминиращата си роля в енергийната сфера в региона.
„Заедно със силния спад на цените на горивата, хидравличното разбиване е най-голямата заплаха за руското финансово и политическо влияние в Европа и за бъдещето на руските данъчни постъпления”, казва Кийт Смит, бивш посланик на САЩ в Литва. Той и още няколко бивши американски и европейски представители и енергийни експерти казват, че заедно с чуждестранни консултанти в Брюксел руски длъжностни лица са подкрепяли финансово протестите срещу хидравличното разбиване в няколко европейски страни.


Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Селекционерът на волейболистите: Ние никога не се отказваме
Черно море стартира контролите с победа над Янтра
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Националният фонд за декарбонизация: Нов инструмент за енергийния преход у нас
България се готви за нова рекордна реколта от пшеница, очакват се 7,5 млн. тона
Призракът на Лиз Тръс дисциплинира фискално Анди Бърнам
Украйна не може да си позволи разрив с Полша заради историята
Япония обяви инвестиционен план за $2,3 трлн. за следващите 14 години
Най-новото творение на Mercedes-Maybach е забележителна суперяхта
Стар Blazer срещу Blazer EV или как се разви безопасността за 30 години
Защо на някои кръгови има светофар
Шеф във Ferrari напусна след дебюта на Luce
Банан на колела е най-спираната за проверка кола
Слънчево начало на деня, следобед гръмотевични бури на места


преди 11 години Истината е, че Русия официално и завинаги се отказа от България. Малка България се държи като голяма уличница. Православна и славянска държава, два пъти получила свободата си от Русия, обслужва интересите на враговете на спасителката си. Знакът, който дава Путин е повече от ясен - той казва от запада - вземете си я, не я искаме тази територия, правете я каквото знаете. А те знаят какво да правят - пълно унищожение на населението и превръщането на държавната територия в плацдарм за бъдещи военни действия с Русия. А Сърбия не предаде Русия. Подлеците и предателите сме ние. Лоши времена се задават, а отговорност за това нито един от политиците няма да поеме. Ще се изнесат в имотите си зад граница и ще оставят мизерните българи да станат пушечно месо в интерес на измислената им демокрация, която не е нищо по-различно от фашизъм. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години В един момент последните стават първи, като са ни скъпи фосилните горива хората може да започнат с употреба на алтернативни - например пестеливото им използване сега е най добрата алтернатива.Страни които не разполагат с изкопаеми са отдавна с по висок стандарт на живот. Това да ни е трагедията и по важно да не сме между шамарите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "България е ключово бойно поле в енергийната война между САЩ и Русия" Тоест, Бългрия ще я бият с ключа на полето на енерхетиката, налЭ, и руснаци, и американци. Велико, думам ви, Яко ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Румъния добива голяма част от газа си от собствени източници. Виж в уикипедията за повече инфо. Пс ако започнат добив в черно море можем от тях да напазарим газ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години То се случва и нашето слънце българското ще изгрее в прекия и преносния смисъл. Технология никой не дава, само може да се обменят и дори и за пари не дават някои неща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години То се случва и нашето слънце българското ще изгрее в прекия и преносния смисъл. Технология никой не дава, само може да се обменят и дори и за пари не дават някои неща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Няма какво да добавя! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Манипулаторите написали статията с труд прикриват един елементарен въпрос- кой ни предлага по добри опции за енергийни доставки , отколкото това прави Русия. И тук следва пълно мълчание! Защо ли? Защото няма по добри алтернативи и това вбесява проамериканското лоби във властта и в медиите. Но понеже зад тях стои световния жандарм не ги притеснява много липсата на аргументи. Извод. Докато сме подчинени изцяло на външния си сюзерен мърдане няма , за нас е само страданието и мъките , а за другите печалбите и благоденствието, но всички колонии от край време са така, нали? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години За последно е през ПСВ, но иначе съм съгласен:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години България не е бойно поле. Няма никаква война на наша територия. България е обикновена пешка, която бе пожертвана от САЩ във войната им срещу Русия. Както са казали някои руски класици - Проблемите на давещата се пешка са преди всичко проблеми на самата давеща се пешка! отговор Сигнализирай за неуместен коментар