Международната агенция за кредитен рейтинг Moody's понижи рейтинга на държавните облигации на Ирландия, позовавайки се на постепенното, но значително влошаване на финансовата стабилност на страната, предаде Wall Street Journal.
Оценката на държавния дълг на Ирландия пада до Aa2 от Aa1, а перспективата пред нея е стабилна.
Според Moody's растящото дългово бреме и големите разходи за стабилизиране на банковата система са влошили финансовата позиция на страната, в допълнение със слабия й очакван икономически растеж.
Moody's също така намали и рейтинга на Националната агенция за управление на активи на Ирландия до Aa2, давайки му също стабилна перспектива. Това е т.нар. „лоша банка“ на Ирландия, която бе създадена от правителството, за да изкупува и управлява проблемни финансови активи от търговските банки.
Ирландия бе първата страна от Европейския съюз (ЕС), която влезе в рецесия през 2008 г., както и една от последните, чиято икономика започна да расте едва през първото тримесечие на тази година.
Дълбоката рецесия в страната и силният спад на пазара на недвижими имоти намалиха силно данъчните приходи на правителството през последните две години. Това превърна Ирландия в страната с най-голям бюджетен дефицит сред всички 27 страни, които членуват в ЕС. Той надмина 13% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2009 г., а държавният дълг скочи до 64% от БВП.
От Moody's очакват той да нарасне до 95-100% от БВП през следващите две до три години.
Правителството на Ирландия намали заплатите на държавните служители и увеличи данъците, за да свие бюджетния си дефицит. Разходите за стабилизиране на разклатения от финансовата криза банков сектор на страната обаче влошиха допълнително състоянието на публичните финанси.
Ирландското правителство планира да продаде държавни ценни книжа (ДЦК) за между 1 и 1,5 млрд. евро с матуритет шест и десет години утре. Интересът и лихвените проценти по тях ще покажат доверието на финансовите пазари към способността на страната да обслужва своя дълг.
Миналата седмица Moody's понижи и рейтинга на Португалия с две степени до A1 заради влошените финанси на държавата и неясните перспективи пред нейната икономика.
Еврото поскъпва с 0,4% срещу долар днес, като към 11:20 ч. българско време едно евро се разменя 1,2983 срещу долара. През миналата седмица еврото напредна с 2,3% срещу щатските пари, отбелязвайки своя трети пореден седмичен ръст.


Учениците се връщат в обновените стаи на ОУ "Св. св. Кирил и Методий" във Варна
От утре започва изплащането на осъвременените пенсии
Силно начало на XX Международен лагер по бойни изкуства с над 1600 участници от 49 държави
Бившият началник на кадастъра във Варна ще съди двама регионални министри
Bulgaria ON AIR ще излъчи премиерно документалната поредица „ДЕКАЛОГ’2025 – 10 срещи с твои съвременници“
Проучване: 95% от българските ученици използват AI, но училищата не са готови
Южна Корея планира нов фонд за приходи от изкуствен интелект
Новините в развитие
Милиардерите Порше могат да предотвратят фалита на VW
Крайните партии вече не искат излизане от ЕС, страхът от тях може да е преувеличен
Проучване на пазара разкри 7 от най-здравите дизели в историята
Новата хиперкола на Hennessey получи 2031 к.с. и ръчни скорости
Hyundai и Kia ще зареждат колите си с ДВГ от вятъра
Едно от най-редките Lamborghini Diablo отива на търг
Нов асфалт с маслинови костилки намалява вредните емисии
Бившият началник на кадастъра във Варна ще съди настоящия и бившия министър на регионалното развитие
Митове и истини за споделения хостинг: какво трябва да знаете, преди да изберете правилния
Трудноподвижна жена загина при пожар в село Мортагоново
Атанасова нямала професионални качества за КС, сега се оказало, че няма и нравствени?
НВИМ чества 110 години, ще покаже знакови експонати
преди 15 години Здравейте, no-credit!Извинявам се много за допуснатата грешка, сумата на облигационната емисия се очаква да бъде между 1 и 1,5 млрд. евро, а не трилиона евро.Надявам се да не съм ви объркала твърде много!Пожелавам ви лек и успешен ден :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Малеееей!"...правителството планира да продаде ДЦК за между 1 и 1,5 трлн. евро..."Между 1 и 1,5 ТРИЛИОНА евро! Тая Ирландия какъв яко надут балон е...!Ирландското растежно "чудо" от последното десетилетие се оказа просто надуване на балон. И е направо невероятно колко много може да се надуе той за такава малка страна. Но нали същото беше и с Исландия. А надувачите се оказват спекуланти напълно нехаещи за фундаменталните (каквото и да значи това) предпоставки за растежа. Прав е един бразилски икономист, който каза, че инвестирането в днешно време се свежда до търсене на все нови и нови балони, които да се надуват (и пукат) постоянно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Не съм чула Ирландия да протестира. Или вероятно разбират повече от финанси. Те не бяха ли сочени за едно от европейските чудеса в икономическия ръст преди Кризата? отговор Сигнализирай за неуместен коментар