Строителните фирми в Силистренска област постепенно се съвземат от кризата, съобщи регионалният председател на Камарата на строителите инж. Цанка Атанасова, цитирана от БТА.
Общо 48 строителни фирми от Силистренска област са вписани в централния регистър на браншовата камара на строителите, съобщи Атанасова. По думите й вписването в регистъра е гаранция, че фирмите работят на светло. До 20% от фирмите все още са в сивия сектор.
Според Атанасова около 5 млн. лева са неразплатените задължения на строителното министерство към фирми от района. От бранша обаче са оптимисти, тъй като през последния месец се наблюдава увеличаване на броя на обществените поръчки, свързани със строителство в Североизточна България.
Очаква се старт на тръжните процедури по редица общински инфраструктурни проекти, които ще осигурят достатъчно работа за строителните фирми, казвав Атанасова.
Строителните фирми се надяват да се осъществи и американска инвестиция за изграждане на енергиен парк край Силистра. Ако проектът тръгне, много от местните строителни фирми ще се включат като подизпълнители, уточняват от камарата.
Националната строителна камара вече е закупила 18 офиса в цялата страна, в това число и в Силистра. До края на годината регионални представителства със собствени офиси ще има във всички областни градове, съобщи в Силистра изпълнителният директор на камарата Иван Бойков.
От камарата очакват до края на годината министерството на регионалното развитие да се издължи окончателно на строителните фирми.


Ново европейско проучване: Българите са против приемането на Украйна в ЕС
До 2035 г. България ще увеличи разходите за отбрана на до 5% от БВП
"Коперник": Преживяхме вторият най-топъл май в историята
Как реагира светът на новината, че спираме да пращаме оръжия на Украйна
Фен събра бири от всички страни на Световното първенство и предизвика сензация
Пътуванията през 2026: Устойчив лукс на фона на растящи енергийни разходи
При стабилен пазар на труда Фед може да повиши лихвите до края на годината
AI, душа и чувства според Anthropic, част 2
Парижко мазе показва как ще изглежда бъдещето на войната с дронове
AI, душа и чувства според Anthropic, част 1
Omoda 7: Тествахме новия "суперхибрид" на китайците
Genesis вече тества конкурента на Ferrari и Lamborghini
Apple CarPlay получи дългоочаквана функция
Първото мексиканско EV събира шестима и струва 8600 долара
Ремарке с фойерверки избухна на магистрала
Пери Едуардс няма да ражда повече
Праисторическият човек е опитомил кучето преди 15 800 години
Украйна с нов коз срещу Русия, но пилоти предупреждават: много дронове не са готови за бой
Какви дънки да носите според типа фигура?