Българското посолство в Йордания е получило вчера протестна нота заради произведената в страната партида зеленчуци с пестициди, които Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) се кани да върне обратно. Това съобщи пред bTV земеделският министър Мирослав Найденов по повод проверката на борсата в Слатина в понеделник, след която от продажба бяха спрени домати, краставици и пипер, внос от Йордания.
"Няма да има международен скандал. Йордания има задължението да не допуска на европейския пазар такива продукти. А не България и другите европейски страни да са задължени да ги хващат", обясни министърът.
"С времето пестицидите се изчистват от зеленчуците, тъй като се разграждат, но никой нямаше да ги чака, те щяха да отидат по сергиите", каза още Мирослав Найденов. Затова имало два варианта – такива пратки да се унищожават незабавно или да се връщат.
Директорът на БАБХ д-р Йордан Войнов допълни, че зеленчуците се третират с пестициди, за да се спрат гнилостните процеси. Цената на такива зеленчуци е много ниска – около 1 лев при пристигането в България, а при продажбите на дребно цената е около 2,20 лв.
При проверката в Слатина БАБХ възбрани 200 тона домати, краставици и пипер от Йордания. Войнов обясни, че след това друга пратка, която е била очаквана в България, е била отклонена от вносителите към други страни, където се очаква да бъде пласирана с пестициди.
"Пестицидите не могат да бъдат установени по вкуса и мириса на зеленчуците и плодовете, това става само с лабораторни изследвания. С измиване и обелване може да се реши проблемът", твърди Войнов.
Той допълни, че и цитрусовите плодове се обработват с препарати, затова ще бъдат проверени.
Междувременно вчера от БАБХ съобщиха, че са направени детайлни анализи на възбранената пратка. Останали са под възбрана общо 108 тона домати, краставици и пипер, собственост на пет фирми вносители. Други девет партиди домати, краставици, пипер и патладжан (общо 53 тона) са с пестициди в нормата и ще бъдат пуснати на пазара, тъй като не представляват опасност за здравето на потребителите.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?