Българо-американският инвестиционен фонд (БАИФ) е сключил договор с Allied Irish Banks P.l.s., Ireland (AIB), за продажба на 6 311 100 акции на Българо Американска Кредитна Банка АД, собственост на БАИФ, при цена на една акция от 67 лв., става ясно от съобщение на банката, публикувано в "Бюлетин Investor.bg".
Последната сделка с книжата на банката е при цена 66 лева за акция.
Сделката е на обща стойност 216 196 551,85 евро и представлява продажба на 49,99% от капитала на БАКБ, с което собствеността на БАИФ ще бъде намалена до 3,89%.
Очаква се сделката да приключи след получаване на всички разрешения и одобрения от компетентните институции в България и Ирландия.
БАИФ е частна корпорация от САЩ, учредена през 1991 година по силата на законодателство на Конгреса на САЩ за насърчаване на развитието на икономиките на източноевропейските страни.
AIB Group е най-голямата институция в банковия и финансов сектор на Ирландия. Тя оперира основно в Ирландия, Обединеното кралство, САЩ и Полша. В Полша AIB притежава 70,5% от акциите на банка BZWBK, която има над 380 офиса основно в западната част на страната. AIB притежава и 24,3% дял от M&T Bank, една от големите регионални банки в САЩ.
На базата на неодитираните консолидирани финансови отчети на БАКБ за 2007 година, банката е реализирала нетна печалба от 27 милиона евро, увеличила е активите си до 358 милиона евро и има акционерен капитал от приблизително 80 милиона евро. Възвръщаемостта на капитала е 39,7%, а съотношението разходи към приходи е 15,5%.
Свързани компании:
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Всеки трети в ЕС плаща за стрийминг, в България – едва един на десет
Президентският вот наближава: Кои са обявените кандидати
Една трета от директорите в публичните дружествата у нас трябва да са жени
Екскурзията поскъпна за година – българите харчат над 190 евро на човек у нас и 480 евро навън
Средновековната жега: Урок от миналото за климатичните промени
Обемът на IPO-та в Китай е на 3-годишен връх, но дали темпът е устойчив
Четири шока бележат бурния преход на света към нова епоха
Как корейската K-Pop индустрия за $10 млрд тръгна към AI, част 2
Как корейската K-Pop индустрия за $10 млрд тръгна към AI, част 1
Путин се отказа от преговорите за мир и ескалира войната с Украйна
Citroen BX GTi: Семейният спортитст празнува юбилей
MINI възроди легендата от „Монте Карло“
Ferrari превръща стоповетe в активна аеродинамика
Защо малкият отвор на капачката на резервоара е от ключово значение
В Италия ще глобяват пешеходци, гледащи телефона си, докато пресичат
Енергийната сигурност под заплаха: От Ормузкия проток до Дунав
Освободиха от длъжност зам.-министъра Ивиан Бенишев
Терзиев иска рекорден 1,5 млрд. евро бюджет за Столична община