Проучване на немския фонд Union Investment потвърждава растящия интерес към инвестиции в т. нар. „зелени“ имоти в Европа, т. е. в сгради с висока енергийна ефективност и минимално въздействие върху околната среда.
Значителен брой инвестиционни проекти в бъдеще ще включват критерии за устойчиво развитие на такива сгради, което значително увеличава вероятността през следващите няколко години да възникне отделен клас активи за зелените сгради.
Това е едно от разкритията в проучването на фонда сред над 220 мениджъри, които вземат инвестиционните решения в компании за имоти и институционални инвеститори в Европа, цитирано от PropertyEU.
Около 63% от специалистите, анкетирани в Германия, Франция и Великобритания, планират да инвестират „значително повече“ в зелени сгради в бъдеще, докато 60% посочват, че критериите за устойчиво развитие вече са установена част от инвестиционните им стратегии.
Проучването разкрива също недоволството на инвеститорите от разпространението на различни системи за сертифициране в Европа - 57% от анкетираните искат да има стандартен европейски сертификат за зелените сгради, като във Франция този дял достига 80%.
Според Union Investment наличието на единен европейски сертификат би консолидирал тенденция, посочена от много инвеститори – половината от анкетираните вярват, че новите сгради, отговарящи на екологични и социо-културни критерии, имат потенциала да образуват отделен клас активи в бъдеще.
Проучването е проведено от изследователския институт Ipsos през декември 2009 г.
Още по темата:
Кой плаща за „зелено“ и устойчиво развитие на пазара на имоти?
До 16% премия може да донесат „зелените“ сгради при продажба


Бордът по туризъм очаква забележителен старт на сезон 2027 заради Евровизия
Варненци се ядосват във Фейсбук: Изтървахме зарята, пуснаха я 10 минути по-рано
Район Одесос - Варна с благодарност към заведенията, които за своя сметка почистиха кслед празника на града
Паламудът заля турските пазари, 400-грамова риба е едва 1,81 евро, а в България - 12 евро на кг
Дара е изведена с полиция след концерта по случай Деня на Варна ВИДЕО
Великобритания трябва да се адаптира към горските пожари, те няма да изчезнат
Светът трябва да има думата относно Ормузкия проток
Икономическата разлика между Америка и Европа опира до толерантността към риска
Колко социализъм е готова да поеме Америка?
Частните библиотеки помагат на индийците да утолят жаждата си за четене
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Ason Martin направи най-мощния автомобил в света с преден двигател
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Евгени Минчев иронизира "Евровизия": БДЖ в цветовете на дъгата и транссексуални пилоти
Грациите ни прибраха и един бронзов медал от Световното по художествена гимнастика
Путин започна война срещу... разголените OnlyFans модели СНИМКИ
Дуа Липа препоръча на феновете си Георги Господинов
Ултраси на "Ботев" и "Локо Пловдив" са сред арестуваните неонацисти в Пловдив