ЦБА Асет Мениджмънт АД (ЦБА АМ) прави втори опит за продажба на дела си в Инспирация ЕООД, след като през 2014 г. сделката не беше реализирана. Ръководството предлага сделката да бъде одобрена от общото събрание на акционерите, свикано за 5 юли. От поканата, разпространена чрез БФБ-София, става ясно и че Съветът на директорите иска намаляване на броя на акциите за сметка на увеличаване на номинала им при запазване размера на капитала.
ЦБА АМ продава 63 580 дяла с номинална стойност 100 лв. всеки от капитала на Инспирация ЕООД (със старо наименование ЦБА Търговия ЕООД. Дяловете ще бъдат продадени на Коректа-А ЕООД-гр. Велико Търново за сумата от 1 лев.
Цената на сделката е определена след изготвен доклад за оценка от МММ ЕООД-гр. София. Справедливата пазарна стойност на собствения капитал на Инспирация ЕООД е в размер на -4,715 млн. лв., става ясно от материалите. Приложен е методът на чистата стойност на активите.
Първият опит за продажба на дружеството от 2014 г. бе неуспешна, след като през 2015 г. Великотърновският окръжен съд я отмени. Към първото тримесечие на 2016 г. ЦБА АМ беше в процес на уточняване на правните последици от решението, посочва компанията в неконсолидирания си отчет за първите три месеца от годината. Сега очевидно се пристъпва към втория опит.
На общото събрание ще се обсъжда и предложението на ръководството аа увеличаване на номиналната стойност на емитираните от ЦБА Асет Мениджмънт АД акции от 1 лев на 10 лв., като се намали броят им от 20,2 млн. лв. до 2,02 млн. лв. при запазване на сегашния размер на капитала от 20,2 млн. лв.
Дружеството няма да раздава дивидент на акционерите и предлага да отнесе реализираната през 2015 г. печалба във фонд „Резервен“.
През трите месеца, завършващи на 31 март, дружеството реализира загуба в размер на 84 хил. лв., която е по-малка спрямо загубата от 290 хил. лв. през същия период на 2015 г. Отрицателният финансов резултат през първото тримесечие се дължи основно на начислени договорни и наказателни лихви по банкови кредити на обща стойност 46 хил. лв.
Приходите от продажби за този период са в размер на 56 хил. лв., което е три пъти по-малко спрямо приходите от 159 хил. лв., инкасирани през първите три месеца на миналата година.
Последно акции на дружеството са се търгували на 9 май, когато след една сделка е реализиран оборот от 3 лв. За една година акциите на дружеството поевтиняват с 91,11%. В момента книжата на ЦБА АМ се котират при 0,004 лв. за брой.
Това прави пазарна капитализация от само 80,8 хил. лв., при положение, че при листването си през 2008 г. ЦБА АМ набра 14,4 млн. лв.
Свързани компании:


Сигнали за фиктивни прегледи и вливания на „витамини“ в бургаски плувен клуб
С багер махнаха 100 чадъра и шезлонги, „окупирали“ плаж в Халкидики
Демерджиев: Предприели сме всички възможни мерки срещу заплахи за "Безмер"
Варна събра 32 състезатели за турнира по плажен тенис „VARNA CUP 2026“
Промяна в движението по пътя Каварна - Варна заради катастрофа
Arroutado спечели Синята лента на Кор Кароли 2026
САЩ заплашиха Международния наказателен съд и санкционираха президента му
Технологиите поведоха спадовете в Азия
"Елаците-Мед" планира мащабни инвестиции и добив на 190 млн. т руди до 2041 г.
Хуманоидните роботи ще са следващият голям балон
Модата на кросоувърите няма да подмине и Peugeot 308
Skoda се насочва към природен газ въпреки загубата на мощност
Радикална промяна за новия Hyundai Tucson – той е квадратен
Китайски гиганти пренасят спора си в Европа
Близо милион автомобила са изтеглени по странна причина
Надраскаха със спрей един от новите влакове на БДЖ
Стоян Колев вдигнал скандал в банка, липсвали му 2000 евро от сметката
На Световното по хокей на трева: премиерът на Нидерландия аплодира годеника си
Какво имаше предвид Лавров, когато каза, че познава Радев?