Германската централна банка (Бундесбанк) намали прогнозите си за инфлацията в Германия и за икономически растеж до 2016 г., като новият анализ отразява борбата на еврозоната за повишаване на потребителските цени.
Базираната във Франкфурт централна банка намали прогнозата си за инфлацията през 2014 г. до 0,9 на сто спрямо 1,1% в юнската прогноза. Институцията намали прогнозата си за растежа на реалния брутен вътрешен продукт през тази година до 1,4% от 1,9%.
Докато най-голямата икономика в Европа се подкрепя от потребителските разходи и рекордно ниската безработица, ръстът продължава да бъде възпрепятстван от неравномерното и крехко възстановяване на еврозоната. Очаква се на следващото си заседание на 22 януари Европейската централна банка да разгледа предложения за по-широка програма за закупуване на активи, включително и на държавни облигации, твърдят пред Bloomberg двама източника от централната банка, запознати с преговорите.
Въпреки това президентът на Бундесбанк Йенс Вайдман е оптимист. По думите му има обоснована надежда, че сегашната фаза на слабост е само временна. Вайдман обоснова своята оптимистична прогноза с като цяло доброто състояние на германската икономика. „И то не е положително само за вътрешната конюнктура, но и позволява да видим шансовете за външните пазари“, каза той в доклада.
Според банката инфлацията в страната ще бъде 1,1% през 2015 и 1,8% през 2016 г. Очаква се БВП да се разшири с 1% през 2015 г. Досега очакванията бяха за ръст от 2 на сто. За 2016 г. се предвижда икономиката да нарасне с 1,6%. Тези очаквания обаче не отразяват последните спадове в цените на петрола, предупреждават банкерите.
„Ако цените на суровия петрол останат на това ниско ниво за продължителен период от време, икономическият растеж през 2015 г. и 2016 г. може да се окаже с между 0,1 и 0,2 процентни пункта по-висок от прогнозирания“, пише още Вайдман в доклада.
Ръстът на потребителските цени в еврозоната се забави до 0,3 на сто през ноември, което е петгодишно дъно и доста под целта на ЕЦБ за инфлация от малко под 2 на сто. В четвъртък ЕЦБ намали прогнозите си за инфлацията и икономическия растеж в еврозоната до 2016 г.
Рискове за региона са и влошаващите се политически отношения с Русия, след като Европейският съюз наложи санкции срещу страната заради намесата ѝ в украинската криза.
Отделни данни от Германия свидетелстват за изненадващ ръст на фабричните поръчки през октомври. Те са нараснали с 2,5% спрямо предишния месец, показват данни на статистическото бюро във Висбаден. Запитани от Ройтерс анализатори очакваха ръст от 0,5%. Поръчките през септември отчетоха ревизиран ръст от 1,1% (0,8% по предварителни данни).


Борисов: Радев ползва всички ползи, които ГЕРБ донесе, особено еврозоната
Над 1600 участници от 48 държави се събират край Варна за юбилейния Международен летен лагер по бойни изкуства
Вечерните спектакли на Кукления театър във Варна започват днес с гостуващо представление от Румъния
Демерджиев: Има много повече полети, които поразително съвпадат като дати между Пеевски и Атанасова
Тома Биков за Пеевски и Атанасова: Демерджиев допусна гаф
250 години по-късно американската мечта продължава да е жива
"Алтернатива за Германия" преизбра лидерите си в демонстрация на единство
Последният бюджет на Макрон вещае още политически хаос във Франция
Страховете от пренасищане на петролния пазар се възраждат
Вашингтонският монумент разказва 250г история
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
Теменужка Петкова: Бюджетът за 2026 г. е в грубо нарушение на закона
Какво закусва Том Круз, че продължава да прави супер каскади на 64 години
Демерджиев за полетите на Пеевски и Атанасова: Има още много, които съвпадат по дати и участници
В кадър: МВР отбеляза 147 години от създаването си, политиците с честитки