Бързият ръст на BMW отчита първи колебания. Докато през третото тримесечие германският производител на луксозни автомобили отчита ръст на приходите от 4,5% до 19,6 млрд. евро, печалбата се свива с 1,2 на сто до 1,32 млрд. евро.
Производителят обяснява спада на печалбата с по-високи данъчни тежести. Но преди отчисляване на данъците печалбата расте съвсем минимално с 1,2% до 2,01 млрд. евро. Анализаторите очакваха печалба преди данъци в размер на 2,02 млрд. евро.
Въпреки това мюнхенци успяват да защитят водещата си позиция на топ производител в най-горния клас. Продажбите на марката BMW скачат със 6,9 на сто до 433 145 коли. Така BMW е доста преди конкуренцията си от Audi и Daimler. Маржът на EBIT печалбата на BMW се повишава до 9,4%, което е повече от постигнатите 8,6% при Mercedes-Benz Cars и 9,2% при Audi.
В периода януари-септември продажбите на нови автомобили на BMW бележат повишение във всички основни региони, в това число и в Европа, Азия и САЩ. Продажбите на нови модели, като X5, са помогнали на BMW да запази EBIT маржа на горната граница на своя таргет между 8 и 10%.
В Азия продажбите скачат за първите девет месеца на годината с цели 14,2%, докато растежът в Европа продължава да се забавя.
Председателят на Борда на директорите Норберт Райтхофер потвърди и прогнозата за цялата година, според която компанията иска да постигне нови рекорди по отношение на броя продажби и печалба преди данъци.
В зависимост от икономическите и политическите условия обаче прогнозата може да бъде надмината или непостигната, заяви Райтхофер. BMW вече обяви, че маржът може да отслабне през второто полугодие. Цялата автомобилна индустрия гледа с нарастващо безпокойство към проблемните места, като например Украйна или Близкия изток.
И макар че германските производители там не продават много автомобили, от тези региони се разпространява несигурност. А несигурните клиенти се колебаят при покупката на автомобил. В Европа освен това има опасност едва започналото възстановяване отново да се свие.
Германските производители на луксозни автомобили може да компенсират проблемите в Европа, тъй като техните скъпи седани и спортни автомобили се продават доста добре в Китай и САЩ, двата най-големи пазара в света.
Вижте още интересни новини и видео материали в сайта на Bulgaria On Air


Витанов: Отворени сме за преговори за ВСС, но без тези, които са с Борисов и Пеевски
Пожар на "Тракия" затруднява движението към София
Задържаха автомобил с мигранти в Бургас
Откриха тялото на обявена за издирване възрастна жена
НАП с ударни проверки по борси, пазари и тържища в разгара на лятото
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
AI създава високодоходни професии, но жените остават встрани
САЩ си "играят с огъня", докато доларът рискува обезценяване в стила на йената
Тръмп рискува ответен удар от Китай с плана за задушаване на иранската икономика
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Витанов отваря вратата за преговори за ВСС, но без модела Борисов - Пеевски
Автомобил се озова на релсите, три жени пътували вътре
Гонка с мигранти в Бургас: Задържаха молдовски шофьор и мароканец
Испания между огъня и пороите: Пожари край Валенсия, потоп в Каталуния
Трикове за отслабване след 30 и 40 години