Тазгодишното издание на конкурса Екологичен автомобил на годината (Green Car of the Year) се очертава да бъде наистина интересно. Финалистите са колкото еднакви, толкова и различни. Всички те са икономични, но се задвижват от коренно различни двигатели.
Журито на конкурса е допуснало до финалната част общо 5 коли - една дизелова, една електрическа, една метанова, една бензинова и една, която предлага почти всичко, сочи информацията.
Това са Audi A3 TDI, BMW i3, Chevrolet Impala Bi-Fuel, Honda Fit (Jazz) и Volkswagen Golf.
Моделът на Audi се задвижва от 2.0-литров дизелов двигател с означение "clean diesel" (чист дизел), което получават най-икономичните и съответно екологични версии на дизеловите модели на производителя.
Вторият по азбучен ред - BMW i3, е електромобил, който може да бъде снабден с допълнителен бензинов агрегат, служещ като генератор за зараждане на батериите. Колата разполага с карбонов монокок, който й предоставя здравина и ниско тегло.
Chevrolet Impala Bi-Fuel е бензинов модел, но оборудван с метанова уредба, като може да се задвижва със всяко от двете горива. Американският модел е най-големия сред финалистите, като представлява просторен седан с 3,6-литров двигател.
Honda Fit, известна в Европа като Jazz, е оборудвана с 1,5-литров бензинов двигател от новата серия на японците Earth Dreams. Мъникът предлага водещо пространство и функционален салон, както и разход от 5,3 л/100 км при движение по магистрала. Този модел разполага и с хибридна версия.
Volkswagen Golf не участва с определена версия. "Това е кола, която предлага нещо за всеки. Тя може да бъде оборудвана както с икономични бензинови и дизелови двигатели, така и с електрическо задвижване", се казва в информацията от Green Car of the Year.
Кой ще победи тази година ще стане ясно по време на автосалона в Лос Анджелис, който отваря врати следващия месец.
През миналата година наградата грабна Honda Accord Hybrid/Plug-In Hybrid, а година преди това - Ford Fusion Hybrid/Plug-In Hybrid. Отличието през 2012 г. бе за Honda Civic Natural Gas, а през 2011 - за Chevrolet Volt.
Още новини за автомобили четете в Automedia.bg


Голям пожар край Черноморец, горят бунгала и каравани
Наградиха зрелостници отличници на церемония във Варна
Общо €4 560 000 са похарчили партиите в предизборната кампания
Жена спаси малки щъркели, паднали от гнездото си заради силна буря
За първи път у нас отгледаха пъстърва в Черно море, рибата съжителства с миди край Каварна
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
AI фабриките създават нови печеливши и губещи в енергийното оборудване
Великобритания настоява за участие в заседания на ЕС, Брюксел се противопоставя
Иран започна поклонението за Али Хаменей, очакват се до 20 милиона присъстващи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Медицинският Mercedes C 32 AMG отбелязва юбилей
Д-р Бойко Пенков: Представях си НЗОК по-съвършена и по-организирана
ПБ събра депутати, министри и активисти на среща в Сандански
Делегация от "Възраждане" отишла на поклонението на Али Хаменей в Иран
В "Административна кома" изпадна сграда в центъра на Стара Загора
Предимно слънчево, със слаб вятър и температури до 30° ще е утре