Японската компания Honda представи нов модел с горивни клетки. Това е концепцията FCV, която ще се превърне в сериен модел и ще стъпи на пазарите през март 2016 г.
Новият автомобил представлява усъвършенствана версия на концепцията FCEV, показана през миналата година в Лос Анджелис. Тя разполага с по-малък резервоар за водород, който обаче съхранява горивото под по-високо налягане. Мощността на двигателя също е увеличена до над 136 к.с., а общото представяне на колата - динамика и разход на гориво, е подобрено с около 60%, сочи информацията от Honda.
Благодарение на оптимизациите, новата Honda FCV може да измине около 700 км с пълен резервоар. Самото зареждане с водород трае едва 3 минути, или колкото при автомобилите с конвенционални двигатели. Агрегатът на Honda FCV се захранва от електричество, получено от химическа реакция между кислород и водород. Единственият отпаден продукт, който се отделя при тази реакция, е вода.
Интересна новост при водородната кола е възможността тя да работи като генератор на електроенергия, което може да бъде използвано, например, при природни бедствия.
Припомняме, че Honda предлага сериен автомобил с горивни клетки още от 2007 година. Той носи името FCX Clarity, разполага с мощност от 134 к.с. и предлага ускорение от 0 до 100 км/ч за около 10 секунди. Максималната скорост на автомобила е 160 км/ч, като с едно зареждане той може да измине 570 км.
Друга японска компания - Toyota, също показа сериен водороден модел, който ще бъде на пазарите през пролетта на 2015 г.
Още снимки на Honda FCV вижте в Automedia.bg


Изложба във Варна представя историята на стоковата борса и тържищната търговия
Световният фотографски елит гостува във Варна
Президентските избори ще са на 25 октомври, реши правителството
Безплатни тестове за ХИВ и хепатит днес на входа на Морската градина във Варна
Премахват машините за билети във Варна с новата билетна система
Биткойн остава в консолидация, криптопазарът още е в „криптозима“
„Кайрос“ е само един от проблемите: има над 170 нефтени петна в Черно море
Акциите на Moderna и Merck поскъпнаха рязко след пробив на ваксина срещу меланом
Фешараки: Би трябвало да следим горивата, не петрола, част 3
Фешараки: Би трябвало да следим горивата, не петрола, част 2
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
Eлектрически SUV надхвърли 1000 км пробег
Модата на кросоувърите няма да подмине и Peugeot 308
Skoda се насочва към природен газ въпреки загубата на мощност
Баща и син пращали психотропни лекарства чрез куриерска фирма
Тръмп може да създаде най-големия противовес на САЩ – една по-силна Европа
Кабинетът започна подготовката за президентските избори на 25 октомври
Бягат ли от мобилизацията: 20 хил. руснаци преминаха през границата с Грузия за ден ВИДЕО
"Гордост и предразсъдъци" по балкански: "Заха" среща любовта с ината