Британската петролна компания ВР обяви форсмажорни обстоятелства във връзка с взрива и последвалия пожар вчера вечерта в турски участък на петролопровода Баку-Тбилиси-Джейхан, съобщава Wall Street Journal.
Това означава, че е възможно компанията да не изпълни част от своите задължения по експортните си контракти. От ВР също така смятат, че от петролопровода през Турция незаконно е изземван петрол.
Засега не е известна причината за взрива, но към момента най-разпространената версия е, че е възможно петролопроводът умишлено да е взривен от кюрдски сепаратисти, както и те самите твърдят.
По петролопровода Баку-Джейхан преминават на денонощие 1 млн. барела гориво, което представлява около 1% от световните доставки на петрол. Оператор на проекта е компанията Botas, в която ВР притежава 30%.
Руски медии пък съобщават, че във връзка с бушуващия второ денонощие пожар на петролопровода вследствие на взрива все още е прекратено транспортирането на петрол до турското средиземноморско пристанище Джейхан, откъдето горивото се доставя с танкери в Европа.
Тъй като взривът е станал в пуста местност, жертви и странични разрушения няма. Пламъци и гъст дим продължават да се издигат на 50 м височина и съществува известна опасност да бъде засегнат намиращия се на 20 м от петролопровода газопровод.
На мястото на инцидента се намират пожарникари и отряд със специална техника. Ремонтът и съответно възстановяването на транспортирането на петрол по всяка вероятност ще започнат едва след окончателното спиране на пожара.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?