Германската компания за потребителски стоки Henkel би прогнозите на анализаторите с отчета си за второто тримесечие на годината благодарение на засилени продажби на развиващите се пазари. Те са успели да неутрализират проблемите, предизвикани от лошите икономически условия в Западна Европа, пише Bloomberg.
Изчистената печалба преди лихви и данъци е нараснала с близо 20% на годишна база през второто тримесечие до 609 млн. евро. Предварителните очаквания на анализатори, цитирани от агенцията, бяха за 592,2 млн. евро печалба.
„Очакваме, че силно волатилната среда, изпълнена с несигурност, ще се задържи на пазарите. Ефектите на дълговата и финансова криза в много държави ще продължат да бъдат сериозно предизвикателство“, коментира изпълнителният директор на Henkel Каспер Рорщед.
През второто тримесечие от Henkel са постигнали ръст на нетната печалба от 9,6 на сто на годишна база до 401 млн. евро. Това надхвърля прогнозите, които бяха за положителен резултат от 388,6 млн. евро.
Нетните дългове на компанията са били съкратени с около 40% спрямо миналата година – от 1,96 до 1,27 млрд. евро.
Продажбите са нараснали с 6,4 на сто на годишна база до 4,21 млрд. евро. В Източна Европа, Близкия Изток, Африка, Латинска Америка и Азия е постигнато увеличение от 9,3 на сто. Изчистени от ефекти, свързани с валутни разлики и придобивания, продажбите са се увеличили с 4% като цяло и с 8,1 на сто на развиващите се пазари.
Единственият регион, в който Henkel търпи спад на продажбите, е Западна Европа, където така наречените органични продажби са се свили с 0,1 на сто. В Северна Америка е постигнат ръст от 3,8 на сто, а в азиатско-тихоокеанския регион – с 4,5 на сто.
Днес акциите на Henkel губят 0,7 на сто на борсата във Франкфурт до 58,20 евро за брой.


Виц на деня - 11 август
Хороскоп за 12 август 2026
Ясен Петров каза защо Спартак (Варна) падна в Пловдив
Джартов: Пожарът край военния завод е овладян, няма опасност за населението
159 пожара са потушени през изминалото денонощие в страната
Първите в света закони за работа от вкъщи се отлагат след протести на бизнеса
Резюметата на Google убиха търсенето. Сега интернет отвръща на удара.
OAE проучват нов завод за износ на LNG, за да избегнат Ормузкия проток
Съюзът на автократите става още по-силен
Турция прие знаков закон за прекратяване на конфликта с кюрдските сепаратисти
Неразрушими: 10 коли с над милион километра пробег
Новото Mitsubishi с 400 коня се оказа тайвански клонинг
Непознатата Гърция 5: Спарта, Мистра, Монемвасия
Европа вече си има магистрали, където електромобилите са с предимство
Двигател на Chevrolet запали след десетилетия в гората
Шум в нета: Двама от най-дейните биячи на починалия Георги не са в съда?
Руска ракета порази детска болница в Киев
Броят на жертвите след мощния трус в Колумбия достигна 132, стотици са ранени
Експерт: Ако Дунав спадне с още 30 см, АЕЦ „Козлодуй“ ще трябва да бъде спряна