Зелени централи заплашени с изключване
В. Капитал Daily
В петък изтича крайният срок, който ЕВН даде на производителите на зелена енергия, за да подпишат договори за достъп до електроразпределителната мрежа на дружеството. ЕРП-то е предупредило централите, които не са изпълнили това условие, че ще бъдат изключени. В сряда от ЕВН съобщиха, че 63 производители все още нямат сключени такива договори.
Съгласно Закона за енергетиката (ЗЕ) и Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ) производителите на електрическа енергия са длъжни да сключат договори за достъп с мрежовите оператори при Общи условия, одобрени от ДКЕВР и влезли в сила от 1 юли 2013 г. Досега централите не са имали подобни договори, защото не е имало такова изискване и те са били присъединявани към мрежата с обикновени протоколи за съгласие с Общите условия. В началото на юли ЕВН изпрати покани до зелените централи на територията на компанията да сключат съответните договори. Крайният срок за подписването им беше 1 август 2013 г., но множество централи отказаха да го направят заради спорни текстове в Общите условия.
Превозвачите искат намаляване на административната тежест
В. Стандарт
Намаляването на административната тежест и облекчаването на регулаторните режими в областта на автомобилните превози на пътници и товари беше фокусът на днешната среща на вицепремиера по икономическото развитие Даниела Бобева с представители на бранша. Г-жа Бобева обсъди с организации от сферата на автомобилния и пътническия транспорт мерки, които ще подпомогнат страната ни да бъде експортно ориентирана.
Организациите обърнаха внимание на проблема със сивия сектор и на необходимостта да се създаде стриктна система за обучение на професионалните шофьори, както и да се предоставят ваучери за обучението им. Повече от належащо според тях е изграждането на паркинги за тирове и автобуси по четирите пътни коридора. Според превозвачите административната тежест може да се намали с електронизацията на някои от услугите. Те поставиха и въпроса за възможността да кандидатстват по европроекти.
Държавата спечели съдебен рунд срещу „ЛУКойл“
В. Сега
Финансовото министерство спечели важен съдебен рунд в спора с "ЛУКойл България" за затягането на контрола върху доставките по нефтопровода от рафинерията в Бургас до София. Върховният административен съд е отхвърлил на първа инстанция жалбата на "ЛУКойл България" срещу изискването за поставяне на измервателни уреди на всички входни и изходни точки по нефтопровода, който е свързан с общо 6 петролни бази - Карнобат, Стара Загора, Пловдив, Ветрен, Ихтиман и Илиянци. Изходът от оспорването на това изискване е от ключово значение за делото срещу решението на Агенция "Митници", с което бе отнет лицензът за данъчен склад за нефтопровода.
200 младежи са се явили на конкурс за дипломати
В. Сега
Повече от 200 млади специалисти са се явили на интервю за работа във външното министерство, съобщиха вчера от ведомството. Младежите кандидатстват по държавната програма "Старт в кариерата", която дава възможност за работа в органите на централната и местната власт.
Условията за желаещите са да са висшисти до 29 години и да нямат трудов стаж по специалността. Избраните ще бъдат назначени на 9-месечни трудови договори за 400 лв. заплата. До 3 октомври окончателният списък на одобрените ще бъде публикуван на сайта на Агенцията по заетостта и в бюрата по труда. За тази година министерството има утвърдена квота за назначаване на 63 служители по програмата. Това е значително увеличение в сравнение с 2005 г., когато инициативата започва и по нея са назначени 4 души, изтъкват от ведомството.


За кои три зодии предстои период на промени?
Виц на деня - 12 август
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Времето днес: Горещо, с температури до 32°
Варна отново вдига платната: 26-ата регата „Кор Кароли" превръща Черно море в състезателна арена
Дори Mercedes не може да спре спада на германските коли в Китай
Петролът продължи да поскъпва поради съмнения около сделката за Ормузкия проток
Таксите за Панамския канал достигнаха рекорди заради Ел Ниньо и Иран
Недостигът на боеприпаси в САЩ е глобална катастрофа
Swiss Re: Горещините в Европа стават хроничен климатичен риск
Как да върнете изгубената динамика на двигателя без сервиз
Повече пътни знаци не означава по-голяма безопасност – ето защо
Мираж в Google Maps: Как две изоставени Ferrari-та се оказаха пълна измама
Нов вид кражби: 70 коли на Volkswagen останаха без емблеми
Gemballa превърна Porsche 911 в чудовище
Северна Корея изстреля ракета дни преди големите военни учения със САЩ и Южна Корея
Хулио Веласкес: Без думи съм, беше брутално
Андраш Бака е новият президент на Унгария
Божидар Саръбоюков стана трети в Европа
Рейгън срина СССР, сега САЩ насочват удар към ядрената империя на Кремъл