fallback

И. Якоб: Пазарът на изкупуване на вземания става все по-активен

Особено внимание следва да се обърне на ситуацията при фирмените кредити, коментира изпълнителният директор на Фронтекс Интернешънъл Изабела Якоб

08:25 | 02.07.13 г. 6
Автор - снимка
Редактор

Изабела Якоб: В България не всички банки са продавали пакети с просрочени вземания. Снимка: Личен архив

За пазара на просрочени вземания в България и поведението на кредиторите, които се опитват да стабилизират балансите си разговаряме с Изабела Якоб, новият изпълнителен директор на Фронтекс Интернешънъл, която наскоро получи 6,5 млн. евро капитал, за да придобива просрочени вземания от банки, телекоми и ютилити дружества.

От 6 години Якоб е изпълнителен директор и член на Борда на директорите на KRUK International Румъния, част от групата KRUK SA – една от най-големите компании на пазара на изкупуване и управление на вземания в Централна и Източна Европа. Преди това тя е натрупала 12 години опит в международни финансови институции.

Г-жо Якоб, как оценявате пазара на просрочени вземания в България на фона на европейския пазар?

Пазарите в повечето европейски страни до голяма степен си приличат, тъй като ние със сигурност не поставяме началото на този процес. Бизнесът със събиране на вземания е една от най-старите индустрии в света и неговата главна роля е да връща ликвидността в икономическия оборот. Нашите бизнес партньори са наясно с това и поради тази причина все повече банки, телекомуникационни и ютилити компании използват външни специализирани компании в много от сегментите на събирането на вземания, а понякога и във всички.

Също така трябва да отбележим, че в България не всички банки са продавали пакети с просрочени вземания. В момента ние подпомагаме развитието на тенденцията за продажба на подобни пакети на пазара и очаквам през третото и четвъртото тримесечие да се появят важни сделки, по-голямата част от които в областта на банковия и телекомуникационния сектор. Това ще бъде естествен отговор на нуждите на тези компании да подобрят състоянието на своите баланси.

Европейските пазари са по-активни в това отношение и някои банки имат практиката да реализират редовни сделки (на месечна или тримесечна база), на базата на рамкови споразумения със своите партньори.

В каква посока очаквате да върви пазарът в краткосрочен и средносрочен план?

Като цяло пазарът в България е стабилен и добре развит. Повечето банкови и небанкови финансови институции, застрахователни компании, телекомуникационни и ютилити компании аутсорсват процеса по събиране на своите просрочени вземания на компании, специализирани в тази област. Също така пазарът на изкупуване на вземания става все по-активен напоследък, имайки предвид съществуващия натиск върху банките по отношение на нивото на несъбираеми кредити и провизии. Някои от тях имат практиката да продават на отделни дружества в рамките на групата, за да „изчистят” своите баланси, но повечето от големите финансови институции предпочитат да продават своите несъбираеми вземания на специализирани външни компании.

Очакваме тази година банките и финансовите институции, които не са продавали портфейли от просрочени вземания през последните години, да се активизират Според нашите оценки общият размер на портфейлите за продажба могат да достигнат нива от 200-250 милиона лева, в зависимост от решенията на някои големи банки да продават части или цели пакети с несъбираеми вземания.

Предвид сделката с Emerging Europe Accession Fund на Axxess Capital, има ли интерес от чужди инвеститори към българския пазар на просрочени вземания и в кои ниши?

Вярвам, че сделката с Emerging Europe Accession Fund на Axxess Capital сама по себе си е доказателство, че българският пазар е достатъчно привлекателен и вероятно през следващите 2-3 години ще се появят и някои нови инвеститори. Заедно с това обаче българският пазар е малък предвид размера на банковия пазар за физически лица. Много големи международни компании са вече активни, а едни от важните критерии, които потенциалните инвеститори вземат предвид, са свързани с перспективите за развитие на бизнеса. Ето защо едва след известно време, когато пазарът за изкупуване на вземания стане по-активен, ще се появят повече инвеститори с интерес на местно ниво.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:04 | 13.09.22 г.
fallback